Zprávy z tisku

Nahrazování fosilních paliv biopalivy je povinné od září 2007

Praha 7. dubna (ČTK) - Výběr informací o povinném přimíchávání biosložek do pohonných hmot (vláda má v pondělí na programu návrh na zrušení této povinnosti):

 
 

  • Pojmem biopalivo se označují pohonné hmoty obsahující určitý podíl biosložek. Do motorové nafty se přimíchávají metylester mastných kyselin (například řepkového oleje), do motorových benzinů se přidává bioetanol (neboli biolíh).
  • Nahrazování fosilních paliv biopalivy, které je v ČR povinné od září 2007, si vyžádaly směrnice EU. Česko se v roce 2009 podobně jako další členské země EU zavázalo k tomu, že do roku 2020 nahradí deset procent benzinu a nafty v dopravě obnovitelnými zdroji. Zpočátku se přidávala dvě procenta biosložky do nafty, v lednu 2008 se začala přidávat dvě procenta biolihu i do benzínu.
  • Od zavedení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot si EU slibuje snížení spotřeby ropy, zlepšení ovzduší, ale také například lepší odbyt zemědělské produkce a využití neobdělaných polí. Kritici záměru upozorňovali například na možný růst cen obilí a potravin.
  • V dubnu 2015 Evropský parlament rozhodl o omezení podílu biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin na spotřebě energie v dopravě, což má zajistit větší zastoupení pohonných hmot vyráběných například z odpadů nebo řas. Europoslanci omezili nejvyšší možný podíl klasických biopaliv (biopaliva první generace), neboť plodiny, z nichž se vyrábějí, začaly zabírat značné plochy zemědělské půdy a konkurovat výrobě potravin.
  • Europoslanci loni v listopadu schválili závazný cíl 32 procent energií z obnovitelných zdrojů v roce 2030, v dopravě to má být nejméně 14 procent. Používání biopaliv první generace nebude smět být větší než v roce 2020 a přesahovat sedm procent. Cíl může být zpřísněn na základě posouzení situace v roce 2023. Soubor předpisů stanovuje pravidla postupného přechodu od využívání některých biopaliv z potravinářských plodin na biopaliva druhé generace, která jsou vytvářena z nepotravinářských zdrojů a jsou šetrnější k životnímu prostředí.
  • V ČR v současnosti podle zákona o ochraně ovzduší má být v benzinu minimálně 4,1 procenta bioetanolu, v naftě šest procent biosložek.
  • Biopaliva jsou podporována formou daňových zvýhodnění. Do roku 2015 byla daňová zvýhodnění biopaliv poskytována na základě programu, který skončil k 30. červnu 2015. Česko se poté dočasně ocitlo v režimu nedovolené podpory.
  • Vláda v roce 2014 schválila nový program podpory biopaliv, který má trvat do roku 2020. Na tento program poté navázala kontroverzní novela zákona o spotřebních daních, která zavedla program další daňové podpory biopaliv. Zákon u některých vysokoprocentních biopaliv zavedl spotřební daň (čistá biopaliva byla do té doby osvobozena od spotřební daně) a zachoval jejich podporu. Novela také zpřísnila podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, nově tak musí být v určité míře v každém litru.
  • Zákon tehdy ostře kritizovala pravicová opozice. Například tehdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uváděl, že podpora pomůže hlavně skupině Agrofert tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO). Senátor Jan Horník (STAN) řekl při projednávání v Senátu, že zákon "přihraje" Agrofertu pět miliard korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tyto námitky odmítl. Skupina Agrofert, kterou Babiš v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů, patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.
  • Uplatnění biopaliv v pohonných hmotách je v ČR podporováno od roku 1992. V letech 1992 až 1996 šlo převážně o návratné výpomoci na výstavbu a nákup technologií. Od roku 1997 stát z podílu biolihu v palivech vrací spotřební daň.
  • Biopaliva první generace, tedy bioetanol, metylester řepkového oleje a metylester mastných kyselin, podle kritiků způsobují nekompenzovatelné škody na lokální i globální úrovni. "S pěstováním energetických plodin, které tvoří základ biopaliv první generace, je spojená řada praktik, které nejsou šetrné k životnímu prostředí. Ať už jsou to velké půdní celky, nadužívání chemie, užívání těžké techniky, která utužuje půdu, a samozřejmě nedodržování osevních postupů, které často vede k vodní erozi půdy," řekl letos v lednu poslanec Radek Holomčík (Piráti).
  • Již v roce 2010 EU zveřejnila dokument, podle kterého biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Dokument musela EU uvolnit poté, co ji k tomu na základě zákona o svobodě informaci donutila agentura Reuters.
  • Česku se v roce 2017 vyrobilo 157.429 tun látek používaných jako příměsí do bionafty nebo biosložek do směsné motorové nafty. Meziroční nárůst činil 5,8 procenta. Objem výroby bioetanolu pro pohon motorů předloni v ČR klesl o 11,4 procenta na 102.346 tun.
  • Biopaliva druhé generace vznikají například z trávy, slámy, odpadního dřeva, papíru, nepoživatelných odpadů potravinářských plodin či z odpadů živočišného původu. Třetí generace biopaliv pak využívá energii z vodních řas.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8.4.2019

 


Datum uveřejnění: 8.4.19
Poslední změna: 8.4.2019
Počet shlédnutí: 5756