Zprávy z tisku

Na výměnu kotlů za ekologické Praha vyčlenila 24 milionů korun

Praha 10. dubna (ČTK) - Pražský magistrát vyčlenil 24 milionů korun na výměnu vytápění a ohřevu vody v domácnostech. Program Čistá energie je nově zacílen na více lidí. Dotaci je nově možné čerpat také na výměnu topeniště v rekreačních objektech, kde řada lidí trvale žije. Dnes o tom po jednání rady hlavního města informovala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). V programu Čistá energie, který v Praze funguje od roku 1994, bylo za 24 let rozděleno zhruba 575 milionů korun.

 
 

"Oproti minulým rokům došlo k některým dílčím změnám. Byl rozšířen okruh objektů o rekreační objekty, ve kterých má žadatel trvalé bydliště, o dotaci mohou žádat i lidé, kteří splňují také podmínky tzv. kotlíkových dotací Praha, a podporu již nově nebudou dostávat zdroje využívající dřevo nebo dřevní produkty," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Praha loni v programu rozdělila 23,9 milionu korun, průměrná výše příspěvku byla 16.161 korun. Celkem loni město přispělo na nové topení ve 1480 bytech, meziročně se zvýšil počet bytů, které příspěvek získaly, o 21 procent. Řada žádostí pak musela být zamítnuta kvůli vyčerpání vyčleněné částky. "My proto navyšujeme původní částku, která byla stanovena v rozpočtu, a to je z 18 milionů korun na 24 milionů korun," řekla Kislingerová. Loni lidé dotaci čerpali zejména na modernizaci plynových kotlů.

O příspěvek mohou lidé žádat od 25. května do konce září. Výsledky budou známé 15. prosince. Cílem programu je motivovat vlastníky i uživatele bytů k využívání ekologických topných těles a obnovitelných zdrojů energie. Od roku 1994 Praha takto podpořila 47.800 domácností. Nejvíce topenišť za podpory z programu bylo vyměněno mezi lety 1994 a 1997, kdy lidé nahrazovali zejména topeniště na tuhá či kapalná paliva především za kotle na plyn. Celkem bylo v tomto období podpořeno 30.000 domácností.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 16.4.2018

 


Datum uveřejnění: 10. dubna 2018
Poslední změna: 16. dubna 2018
Počet shlédnutí: 1324