Zprávy z tisku

Na úsporu energií veřejných budov dá ministerstvo dvě miliardy

Praha 5. března (ČTK) - Dvě miliardy korun na modernizaci energeticky náročných veřejných budov poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podpoří také výstavbu pasivních budov a využívání obnovitelných zdrojů energie ve veřejné správě. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Částka je poslední dotací z evropských fondů na energeticky úsporná opatření v současném programovém období.

 
 

Vedle měst a obcí o dotaci mohou požádat státní, příspěvkové, církevní a neziskové organizace i výzkumné a vzdělávací instituce. Peníze lze využít třeba na zateplení fasád, podlah a střech či výměny oken. "Ministerstvo přispěje i na další tepelně technická opatření jako instalaci řízeného větrání s rekuperací, systému na využívání tepla z odpadních vod, venkovní stínící techniky nebo modernizaci vnitřků budov. Zahrnout do podpory lze například vybavení budovy novými LED světly nebo akustickými prvky v učebnách a posluchárnách," popsal Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Dotace pokryjí až 55 procent nákladů na energeticky úsporné renovace. "Pokud bude do projektu zahrnuta instalace řízeného větrání s rekuperací a případně budou-li využity i fotovoltaické panely, může majitelům objektů dotace následně uhradit až 70 procent z celkových výdajů na projekt," doplnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Peníze mohou získat i žadatelé, kteří se rozhodnou pro ekologičtější způsob vytápění. Program podle MŽP podporuje kotle na biomasu, tepelná čerpadla a instalaci solárně-termických kolektorů či fotovoltaických panelů. V tomto případě dotace zaplatí až 60 procent částky, při přechodu na plynový kondenzační kotel to bude 40 procent celkových uznatelných výdajů. U výstavby budov v nejúspornějším pasivním standardu investoři mohou dostat až 30 procent nákladů v maximální výši 50 milionů korun.

U posuzování projektů se bude podle MŽP hodnotit technická kvalita a jejich přínos pro životní prostředí. Žádosti o dotace přijímá Státní fond životního prostředí ČR do 2. března 2021.

MŽP v aktuálním programovém období podpořilo 1900 projektů více než 7,5 miliardy korun. S podporou této oblasti podle Brabce počítá i v letech 2021 až 2027.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5.3.2020

 


Datum uveřejnění: 6.3.20
Poslední změna: 6.3.2020
Počet shlédnutí: 529