Zprávy z tisku

Na rostoucí cenu je Frýdek-Místek připraven, teplo má z biomasy

Frýdek-Místek 26. srpna (ČTK) - Na nedostatek zemního plynu či jeho vysokou cenu je Frýdek-Místek připraven. Chodu magistrátu a jeho úřadů či příspěvkových organizací by se současná situace neměla dotknout. Město totiž nakupuje teplo vyrobené z biomasy nebo černého uhlí. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová. Už dříve uvedla, že dodávky elektřiny město nákupem na burze zajistilo i na příští rok. Zaplatí za ni ale o 55 milionů více než letos.

 
Foto: Teplárna ve Sviadnově zásobující Frýdek-Místek, hlavním palivem je regionální biomasa (zdroj: Veolia Energie ČR)
 

"Cena plynu vzrostla desetinásobně. Město má ale velkou výhodu ve své společnosti Distep. Ta nakupuje teplo od dodavatelů, kteří teplo vyrábějí z biomasy a z černého uhlí, takže pro své odběratele Distep cenu zvýší jen v nezbytně nutné míře," řekl námětek primátora Radovan Hořínek (ANO 2011). Konečná cena pro odběratele podle něj ještě nebyla stanovena. "Cenová jednání stále vedeme a snažíme se je držet v úrovni pohybující se kolem předpokládané inflace,“ doplnil předseda představenstva firmy Distep Jiří Čuda.

Distep zásobuje teplem 18.995 domácností a také firmy. "Dá se říct, že ten, kdo je napojen na Distep, vyhrál. V současné době se zvedl počet zájemců, kteří se chtějí napojit na Distep. Mezi nimi jsou i ti, kteří se od Distepu před časem odpojili, ale nyní zjistili, že alternativní vytápění je dražší než formou centrálního zásobování teplem," dodal Hořínek.

Město má zajištěno i dostatečné množství elektřiny minimálně do konce příštího roku. Počítá ale s výrazným růstem ceny. Zaplatí za ni minimálně o 55 milionů korun více než letos. Radnice chce nárůst ceny pokrýt z vytvořených rezerv. Navíc bude hledat úspory a primátor města Per Korč (Naše Město F-M) vyzývá vládu, aby začala konat a městům či obcím vyplácela kompenzace. Magistrát také odsouvá některé investice.

"Frýdek-Místek je na energetickou krizi připravený. Stejně jako další obce a města nyní vysoutěžil na burze cenu elektřiny na příští rok. Přestože jde o v současné době nejnižší cenu na trhu, město a jeho organizace budu platit za elektřinu o minimálně 55 milionů korun více než v letošním roce. Radnice v této situaci zajistí občanům běžný komfort v institucích díky správnému hospodaření a úsporám. Zároveň žádáme stát o kompenzace," řekla mluvčí města.

Primátor Korč doplnil, že s nárůstem ceny vedení magistrátu počítalo. "Nyní se ukazuje, jak prozíravé bylo rozhodnutí vytvořit rezervu ve více než stomilionové výši. Díky tomu nebudeme muset příští rok omezovat provoz škol, školek, domovů pro seniory, hospice a činnost sportovních klubů mládeže. Výuku ve školách zachováme v plném rozsahu," řekl.

V dopise adresovaném předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS) primátor Korč vyzval vládu k nezbytným kompenzacím. "V případě, že stát nějakou formu kompenzací neposkytne, budeme v budoucnu nuceni zavírat vnitřní sportoviště, tělocvičny, případně i omezovat provoz mateřských a základních škol. Vyzýváme proto vládu, aby situaci systémově řešila, a to například zastropováním cen energií a zvýšením daňových příjmů pro města a obce," uvedl Korč. Kompenzace by v budoucnu umožnily zajistit výuku a aktivity v sociální, kulturní i sportovní oblasti v nezměněném rozsahu. Město také odsunulo veškeré velké investice, které chystalo.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 26. 8. 2022

 


Datum uveřejnění: 26.8.22
Poslední změna: 26.9.2022
Počet shlédnutí: 202