Zprávy z tisku

Na recyklaci odpadů půjde 1,3 miliardy korun z EU

Praha 6. srpna (ČTK) - K většímu třídění, recyklaci a opětovnému využití výrobků mají pomoci dvě nové dotace pro obce i firmy. Státní fond životního prostředí v nich rozdělí celkem 1,3 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí. Zájemci mohou o evropské peníze žádat od 3. září, uvedlo dnes ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.

 
 

První část peněz půjde na třídění a svoz komunálního odpadu v obcích. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) jde o 800 milionů korun. Obce si za ně budou moci pořídit třídicí linky, zmodernizovat sběrné dvory nebo vybudovat zařízení na energetické zpracování odpadu, jako jsou bioplynové stanice. Podle ministra bývá o peníze na tyto účely zájem, protože díky nim mohou obce usnadnit svým obyvatelům třídění a získat tak lépe vytříděné, a tím také lépe využitelné odpady.

Právě na využití vytříděných odpadů je zaměřeno zbývajících 500 milionů korun. Podle ministerstva patří ČR v separaci obalů k nejlepším zemím v EU, na to ale musí navázat jejich využití. O podporu mohou žádat obce i firmy.

Dotace lze podle ministerstva využít i na nakládání s nebezpečnými odpady, například na odpady ze zdravotnictví nebo na tepelné zpracování čistírenských kalů. Zájemci mohou z příspěvku pokrýt až 85 procent výdajů.

Žádosti lze podávat od 3. září. Pro část zaměřenou na sběrné dvory a třídění končí termín žádostí 28. února 2019, pro recyklaci a využití odpadu lze podávat přihlášky do prosince 2019.

V minulé obdobné výzvě z Operačního programu Životní prostředí pro roky 2014-2020 dostal Státní fond životního prostředí 530 žádostí o podporu na celkovou částku 2,67 miliardy korun. Podle ředitele fondu Petra Valdmana to více než dvojnásobně převýšilo vyhrazenou částku. Celkově se v tomto operačním programu peníze na využití odpadů rozdělovaly čtyřikrát, zasláno bylo téměř 1900 žádostí. Dosud fond schválil 1156 projektů za více než čtyři miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6.8.2018

 


Datum uveřejnění: 6.8.18
Poslední změna: 6.8.2018
Počet shlédnutí: 1140