Zprávy z tisku

Na podporu elektřiny a tepla půjde příští rok opět 26,2 mld. Kč

Praha 18. září (ČTK) - Výše příspěvku státu podporovaným zdrojům energie se pro příští rok pravděpodobně nezmění. Na podporu elektřiny a tepla má jít v roce 2019 z veřejných peněz 26,2 miliardy korun, stejně jako letos a loni. Většina, 25 miliard Kč, půjde ze státního rozpočtu, zbytek z nespotřebovaných výdajů minulých let ministerstva průmyslu a obchodu. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, kterým se bude kabinet zabývat ve středu. Část podpory, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé.

 
 

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že bude vypracována analýza, aby bylo sníženo zatížení státního rozpočtu platbami na obnovitelné zdroje. "Už jsou konkrétní návrhy daňového charakteru, o kterých ale zatím nechci mluvit," dodal.

Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny.

Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních čtyřech letech. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno téměř 300 miliard korun.

Nařízení vlády kromě limitu peněz nestanoví žádné podmínky, jak mají být dotace použity, ani další náležitosti, které upravuje zákon o podporovaných zdrojích energie. Norma je nicméně nutným předpokladem k čerpání těchto dotací.

Návrh předkládaného usnesení počítá s tím, že pokud vláda návrh nařízení schválí, uloží ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO) vypracovat konečné znění nařízení vlády podle přijatého návrhu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21.9.2018

 


Datum uveřejnění: 21.9.18
Poslední změna: 21.9.2018
Počet shlédnutí: 4274