Zprávy z tisku

Na Plzeňsku vzniklo vzdělávací centrum zaměřené na přírodu

Krsy (Plzeňsko) 11. listopadu (ČTK) - Centrum zaměřené na vzdělávání v oblasti obnovitelných zdrojů energie, zdravé výživy a přírody vzniklo v severoplzeňské vesničce Krsy. Lákadlem pro školáky i dospělé bude třeba elektronické pískoviště simulující proudění větru nebo činnost sopky. Po tříletém budování začne centrum nabízet vzdělávací programy, které by měly odstartovat příští rok, řekl dnes ČTK Vladislav Houda ze sdružení Aktivity PRO, které centrum vytvořilo s partnery z Německa.

 
 

Centrum nabídne výukové a vzdělávací programy skupinám od předškoláků po seniory. Nabídka je cílena na školy, učitele, ale i různé zájmové skupiny a vzdělávání dospělých. Programy by si tu mohly najít i rodiny, je přesvědčený Houda. Kromě vlastních lektorů chce pro školní třídy nabídnout možnost proškolit ve vybraném tématu některého z žáků, aby pak sám spolužáky kvalifikovaně provázel.

Díky dotaci EU z přeshraničního programu Cíl 3 postavilo Aktivity PRO nízkoenergetický dům a opravilo staré venkovské stavení pro vzdělávací a ubytovací potřeby. Od obce si také pronajalo a opravilo část hospodářského objektu. Stěžejním místem je nízkoenegetická dřevostavba se solárními panely a tepelným čerpadlem. Zájemci se tam dozvědí o obnovitelných zdrojích energie, vzniku života na Zemi, ekologii, potravinách, udržitelném způsobu života či přírodě Plzeňska. Prosklená stěna v patře pak nabízí výhled na panorama krajiny, vidět je i Přimda či Šumava.

Lákadlem je také elektronické pískoviště. Model mají podle Houdy v Česku jen další dva zábavné vědecké parky. Podle toho, jak děti přeskupují písek, zařízení změny sleduje a okamžitě na písek promítne buď vrstevnice nebo krajinu od údolí s vodou po vrcholy kopců. Další módy simulují proudění větru ve vymodelované krajině, zaplavování území vodou a její vysychání a také činnost sopky a rozlévání lávy.

Prostory jsou vybaveny monitory a dalšími přístroji a pomůckami. "Celkem je v domě pět kilometrů datového vedení a 6,5 kilometru elektrorozvodů," řekl Houda. Školy mohou k výuce použít mikroskopy, a protože Krsy leží v Manětínské oblasti tmavé oblohy, k dispozici je i astronomický dalekohled.

"S přírodou lidé sice žijí, ale chodíme do ní a mnohdy jí nerozumíme. Chtěli jsme nabídnout centrum, kde se pokusíme vysvětlovat základní principy vztahu k životnímu prostředí, ukázat, jak podle obyčejného selského rozumu lze žít v souladu s okolím a přírodou a chovat se k nim šetrněji," dodal Houda.

Na severním Plzeňsku obdobné zařízení zatím není. Jeho umístění v atraktivní a turisticky zatím ne úplně objevené krajině může zvýšit i zájem o obec, kde žije kolem 150 obyvatel. Na využití se bude podílet také partnerská německá strana.

Do projektu se sdružení pustilo s bavorským partnerem Naturpark Bayerischer Wald. Celkové náklady byly 780.000 eur (asi 21 mil. Kč), 90 procent pokryly evropské a státní dotace. Centrum musí nyní zajistit desetiletou udržitelnost.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.11.2015 

 


Datum uveřejnění: 13.11.15
Poslední změna: 12.11.2015
Počet shlédnutí: 877