Zprávy z tisku

Na norském souostroví Svalbard byla slavnostně otevřena rezervní semenná banka

Arktická krypta posledního soudu nebo také Noemova archa, tak je nazývána banka rostlinných druhů, kde mají být pro budoucnost zachována semena potravinářských plodiny z celého světa, aby je nemohly ohrozit klimatické změny, války, ani přírodní nebo dokonce jaderná katastrofa. Dnes byl tento trezor pro semena slavnostně uveden do provozu na norském souostroví Svalbard poblíž Arktidy. Informovala o tom agentura AP.

 
 

Zahájení provozu zařízení se zúčastnili předseda Evropské komise José Barroso, nositelka Nobelovy ceny za mír, známá keňská bojovnice za životní prostředí Wangari Maathaiová, norský premiér Jens Stoltenberg a zástupci Světového fondu pro ochranu diverzity plodin, který se podílí na organizaci projektu.

Betonový vchod je 130 metrů nad mořem, aby odolal možnému zvýšení hladiny oceánů. Skrze vstup, ozdobený pro tuto příležitost ledovou sochou ledního medvěda, vede 120 metrů dlouhý tunel, vyztužený betonem a železem, do tří oddělených komor o velikosti 27 krát 10 metrů, kde budou semena uchovávána. Prvních 600 krabic o celkové váze 11 tun již na Svalbard dorazilo a hosté část z nich v rámci ceremoniálu odnesli do útrob trezoru.

Norský předseda vlády označil uložená semena, vzhledem ke klimatickým změnám a dalším silám, které ohrožují biodiverzitu planety, za "nejdůležitější stavební kameny lidské civilizace". Podle Barrosa je banka "zamrzlá zahrada ráje".

Banka se nachází téměř 300 metrů hluboko v útrobách hory, na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi a jejím úkolem je ochránit plánovaných 4,5 milionu vzorků semen. Podzemní trezor má pancéřová vrata a stěny z betonu silné jeden metr a údajně odolá jaderné střele či silnému zemětřesení. Norsko za jeho výstavbu zaplatilo v přepočtu 153 milionů Kč a stavba trvala necelý rok.

Trezor obklopuje trvale zmrzlá půda a skály. Vzorky, například obilí a různé druhy brambor, se tu budou uchovávat za teploty minus 18 stupňů Celsia, což zaručí jejich konzervaci po stovky až tisíce let, a svou životností se prý banka vyrovná egyptským pyramidám.

Svalbardský trezor se stane záložním fondem pro ostatních 1400 semenných bank po celém světě, které se nacházejí ve více ohrožených oblastech. O významu této polární pevnosti svědčí fakt, že v Iráku a v Afghánistánu byla podobná zařízení za války zcela zničena a na Filipínách je v roce 2006 poškodila povodeň při řádění tajfunu.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 26. února 2008
Poslední změna: 26. února 2008
Počet shlédnutí: 1393