Zprávy z tisku

Na nakládání s odpady Ústecký kraj rozdělí obcím devět milionů

Ústí nad Labem 4. února (ČTK) - Na pořízení sběrných nádob, kompostérů či štěpkovačů a na úpravy sběrných dvorů Ústecký kraj rozdělí obcím a městům skoro devět milionů korun. Dotace často pokrývá až 70 procent nákladů na danou investici. Kraj tak chce pomoci obcím s odpadovým hospodářstvím.

 
 

Krajský úřad dostal od sedmnácti obcí dvacet žádostí o dotaci a jedna žádost byla od právnické osoby Technické služby města Varnsdorf vlastněné městem. "Měli jsme připraveno deset milionů korun, žádosti přišly v objemu zhruba 9,2 milionu korun," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Některé obce nedostaly všechny požadované peníze, ale jen část, proto se rozdělí 8,7 milionu korun.

Největší částka, a to dva miliony korun, je určena pro město Štětí, které bude opravovat zpevněnou plochu sběrného dvora. Dotace pokryje zhruba polovinu nákladů. Na stejnou investici dostane obec Domoušice 1,7 milionu korun.

Litvínov pořídí kompostéry pro obyvatele. Náklady odhadla radnice na 1,4 milionu korun a žádala o 980.000 korun, nakonec dostane od kraje půl milionu korun. Na seznamu je také například elektrický kompostér do školní jídelny pro město Postoloprty, pořízení kontejnerů na bioodpad pro obec Želenice a Oleško a další. Všechny žádosti ještě musí schválit zastupitelstvo.

Ústecký kraj v roce 2016 schválil plán odpadového hospodářství do roku 2025. Z dokumentu vyplývá, že náklady na odpadové hospodářství obcím postupně rostou. Potíž zůstává s likvidací odpadu. Plán počítá se stavbou spalovny směsného komunálního odpadu v Komořanech na Mostecku. Veškerou dokumentaci pro stavbu připravila společnost United Energy. Mluvčí firmy Miloslava Kučerová ČTK řekla, že stavět se ještě nezačalo. Se stavbou nesouhlasí někteří ekologičtí aktivisté.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 6.2.2018

 


Datum uveřejnění: 4. února 2018
Poslední změna: 6. února 2018
Počet shlédnutí: 1356