Zprávy z tisku

Na klimatické konferenci opět promluví světoví státníci, projev má i Čaputová

Glasgow 2. listopadu (ČTK) - Na klimatické konferenci OSN v Glasgow dnes druhý den v řadě vystoupí vedoucí představitelé jednotlivých zemí, aby v krátkosti představili plány své plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, monacký kníže Albert II., srbský prezident Aleksandar Vučič či japonský premiér Fumio Kišida. Světoví lídři se dnes kromě toho chystají na klimatické konferenci COP26 podepsat dohodu, v níž se zaváží, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů, informovala agentura Reuters.

 
 

Klimatickou konferenci v pondělí provázely organizační problémy. Před branami areálu v Glasgow se tvořily fronty stovek až tisíců delegátů a novinářů, kteří čekali na vstup do budovy, kde vystoupili světoví lídři včetně amerického prezidenta Joea Bidena, německé kancléřky Angely Merkelové či britského premiéra Borise Johnsona a českého premiéra Andreje Babiše.

Zatímco Biden apeloval na diverzifikaci energetických zdrojů a rozvíjení čisté energetiky, Merkelová vyzvala k celosvětovému konci spalování uhlí pro výrobu elektřiny. Spolu se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou také vybídla ke globálnímu zpoplatnění emisí skleníkových plynů. Český předseda vlády kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55. Babiš účastníky konference vyzval, aby se ke klimatické politice začalo přistupovat bez ideologie, kriticky a racionálně. Britská královna Alžběta II. ve videu vzkázala světovým lídrům, aby projevili více státnictví a mysleli na budoucí generace.

Přes sto států včetně Brazílie, Indonésie a Konžské demokratické republiky, na jejichž území se rozkládají rozsáhlé tropické lesy, dnes hodlá přistoupit k dohodě, která má do roku 2030 ukončit odlesňování. Na ochranu a obnovu lesů hodlají strany dohody vyčlenit 19,2 miliardy dolarů (asi 423 miliard Kč) z veřejných i soukromých zdrojů.

Konference OSN o změnách klimatu COP26 bude pokračovat do 12. listopadu. Hlavy států a vlád se účastní jen prvních dvou dnů schůzky, během kterých jednají o konkrétních cílech v boji proti globálnímu oteplování, obnovitelných zdrojích energie, ochraně přírody.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2. 11. 2021

 


Datum uveřejnění: 2.11.21
Poslední změna: 3.11.2021
Počet shlédnutí: 297