Zprávy z tisku

MŽP žádá schválení novely zákona o posuzování vlivů; hrozí žaloba

Kolegium Evropské komise rozhodlo o podání žaloby proti České republice kvůli nevyhovujícímu zákonu o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Na rozdíl od ostatních zemí EU se někteří účastníci správního řízení v Česku nemohou odvolat k soudu. Změnu zákona, která měla umožnit odvolání, zamítla v polovině února sněmovna, poslanci potom přišli s vlastním návrhem novely.

 
 

Aby sněmovna ještě před plánovaným rozpuštěním stihla normu schválit, rozhodlo se ministerstvo životního prostředí podat obdobný návrh jako vládní. Chce, aby ho sněmovna projednala ve zrychleném řízení.

"Jedině touto formou a co nejrychlejším schválením novely se České republice podaří dosáhnout zastavení soudního řízení u Evropského soudního dvora," uvádí zpráva ministerstva životního prostředí, kterou má ČTK k dispozici. Materiál ministerstvo rozeslalo do zkráceného připomínkového řízení.

Evropská komise vyzvala Česko k změně zákona už před dvěma lety. Návrh novely připravený ministerstvem životního prostředí za úřadování exministra Martina Bursíka (SZ) ale ve sněmovně v zimě "potopila" opozice spolu s několika poslanci ODS. Podle Bursíka to byla pomsta části ODS za prosazení lisabonské smlouvy o fungování EU ve sněmovně. Po zamítnutí vládního návrhu poslanci napříč politickým spektrem předložili obsahově velmi obdobnou novelu, sněmovna ji dosud ale neprojednala.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 18. srpna 2009
Poslední změna: 18. srpna 2009
Počet shlédnutí: 123