Zprávy z tisku

MŽP spustilo tři dotace na úspory energií ve veřejných budovách, vydá pět mld.Kč

Letiny (Plzeňsko) 25. září (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes spustilo tři nové dotace na úspory energií ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice, úřady nebo kulturní domy a sportoviště. Do uzávěrky 1. března 2024 rozdělí pět miliard korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kraj, obce, města, nemocnice, úřady, neziskové organizace i soukromé subjekty poskytující nekomerční veřejnou službu mohou získat 40 až 70 procent nákladů podle výše dosažených úspor. Hlavním cílem je pomoci se zateplením oken, střech a stropů, s instalací fotovoltaických panelů a výměnou vnitřního osvětlení, řekl dnes ČTK ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).

 
Foto: Pictures of Money@Flickr.com
 

Dodal, že do veřejných budov už směřovalo v minulosti hodně peněz z programů OPŽP a IROP. "V této fázi spíše motivujeme a vytipováváme další provozovatele budov pro veřejnou službu, aby se jim snížila spotřeba energie," řekl Hladík. Ministr si dnes prohlédl obecní základní a mateřskou školu v Letinech na Plzeňsku a uvedl, že náklady na vytápění budovy z roku 1979 se 140 žáky jsou enormní, činí 1,4 milionu korun. "Dobrá renovace budovy by mohla přinést až padesátiprocentní úsporu, což je v rozpočtu menší obce obrovská úspora," dodal. Obec se 730 obyvateli do konce roku požádá o instalaci fotovoltaických panelů, které chce dát na školu, obecní úřad a úpravnu vody, což bude stát 3,4 milionu korun. Dále bude chtít budovu školy z roku 1979 zateplit, což jí vyjde na 20 až 45 milionů Kč.

Podle šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petra Valdmana mají dnes vyhlášené výzvy novinky, a to zjednodušenou metodu vykazování a formu jednotkových nákladů. "Nás de facto potom nebudou zajímat jednotlivé faktury. Každý si může dopředu spočítat úsporu a jednotkovými náklady se stanoví míra dotace," řekl ČTK. SFŽP tedy ustoupil od podrobných projektů, ale stačí mu zjednodušená studie a energetické posouzení budovy. "Aby energetický auditor dal jednoznačně na papír, co je vhodné a co je hlavně možné s takovou budovou dělat. A jaké úspory projekt dosáhne," uvedl. Podání žádosti je podle něj velmi jednoduché.

Valdman očekává, že bude o dotace velký zájem, hlavně za strany obcí. Komplexní renovací včetně využití obnovitelných zdrojů energie mohou veřejné budovy uspořit 30 až 70 procent . "Ceny energií už se nikdy nevrátí na předválečnou úroveň, spíše budou do budoucna růst. A teď je možné využít evropské peníze, které tady nebudou do nekonečna," dodal.

Podle Valdmana minulý týden v úterý odstartoval po letní přestávce program Nová zelená úsporám (NZÚ) pro bytové domy. Za šest dnů přišlo 119 žádostí v celkové výši 128 milionů korun," řekl Hladík. V úterý v 10:00 startuje NZÚ pro rodinné domy včetně podprogramu Oprav dům po babičce a dílčích opatření na výměny kotlů 1. a 2. emisní třídy. Na NZÚ může ČR čerpat až 55 miliard Kč do roku 2030.

"Připravujeme energetické posudky a žádost. Žáci přibývají, jsme spádová škola pro další obce," řekl starostka Lenka Lenka Bočanová (STAN). Obec dává ročně na školu až dva miliony korun, letos včetně oprav a investic tři miliony, její ročně rozpočet je 19 milionů Kč.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25. 9. 2023

 


Datum uveřejnění: 25.9.23
Poslední změna: 25.9.2023
Počet shlédnutí: 248