Zprávy z tisku

MŽP nabízí přes tři miliardy korun na obnovitelné zdroje a úspory energie

Praha 24. srpna (ČTK) - Přes tři miliardy korun z evropských fondů pomůžou snížit spotřebu energie ve stravovacích provozech a prádelnách ve školách, sociálních a zdravotnických zařízeních. Peníze půjdou také na výstavbu úsporných veřejných budov a budování obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách. Zájemci mohou o dotaci požádat ode dneška do konce května příštího roku. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

 
Foto: Pictures of Money@Flickr.com
 

"Budování nových obnovitelných zdrojů energie musí jít ruku v ruce s úspornými opatřeními v oblasti energetické náročnosti veřejných budov a provozů. Cílem nových výzev je nejen ekologická výroba energie, ale též její efektivní využití," řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Miliardu korun rozdělí ministerstvo na projekty, které se zaměří na snížení spotřeby energie ve stravovacích provozech a prádelnách, které fungují ve školách, sociální a zdravotnických zařízeních. Dotace může žadatelům pokrýt až polovinu výdajů.

Zhruba 1,5 miliardy korun připravuje MŽP na dotace na výstavbu úsporných veřejných budov. Pokud zástupci veřejného sektoru postaví budovy ve vysokém energetickém standardu, mohou získat až sedmdesátiprocentní podporu.

Poslední vypsaná výzva nabídne 825 milionů korun na vybudování a rekonstrukci obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách. Může se jednat například o výměnu zdroje vytápění za tepelná čerpadla a kotle na biomasu, ale i o instalaci fotovoltaických a solárních systémů.

Žadatelé mohou být z veřejného sektoru z celé ČR, kromě Prahy. Pražští zájemci mohou podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana do konce září čerpat peníze z Národního plánu obnovy a fond pro ně připravuje také dotace z modernizačního fondu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 24. 8. 2022

 


Datum uveřejnění: 24.8.22
Poslední změna: 26.9.2022
Počet shlédnutí: 165