Zprávy z tisku

MŽP do konce roku 2021 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 13,5 miliardy Kč

Praha 11. května (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 58.712 žádostí za 13,48 miliardy korun. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Informaci o programu, který byl spuštěný v roce 2014, dnes projedná vláda. Dotace z NZÚ lidem přispívají například na projekty snižování energetické náročnosti budov a pořízení obnovitelných zdrojů energie. Program administruje Státní fond životního prostředí ČR.

 
Foto: Nattanan Kanchanaprat@Pixabay.com
 

V programu Nová zelená úsporám bylo ke konci loňského roku 74.785 aktivních žádostí za 20,67 miliardy korun. "Jedná se o žádosti v různém stavu administrace, tj. až po proplacené," vysvětlila Pospíšilová. Z porovnání se staršími údaji pak vyplývá, že během loňska bylo proplaceno 13.473 žádostí za 3,5 miliardy korun.

Podle resortu celková evidence proplacených žádostí vykazuje úsporu v konečné spotřebě energie 5,52 petajoulu (PJ) a snížení emisí oxidu uhličitého o 905.300 tun za rok. Po budoucí realizaci všech opatření podle nyní aktivních žádostí v programu pak lze podle MŽP předpokládat dosažení úspor v konečné spotřebě energie zhruba 8,7 PJ a snížení emisí oxidu uhličitého o 1,428.500 tun za rok.

V programovém období 2021 až 2030 má být NZÚ v prvních letech financována z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) v Národním plánu obnovy, a to celkovou částkou 19 miliard korun. Od roku 2026 pak do programu budou plynout peníze z podílu prodeje tzv. emisních povolenek ve výši čtyř miliard korun ročně. Část peněz z výnosu z aukcí emisních povolenek financovala NZÚ i v minulosti, k dalším zdrojům patřily i veřejné a jiné prostředky.

"Velmi citlivě vnímáme současnou energetickou krizi a potřeby domácností ohrožených energetickou chudobu, proto již s výhledem na topnou sezónu 2022/23 budeme žádat o navýšení rozpočtu MŽP právě pro Novou zelenou úsporám a připravovanou Novou zelenou úsporám Light o 1,8 miliardy korun ještě pro tento rok a pro rok 2023 o čtyři miliardy korun," napsala pak ČTK k dalšímu financování programu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Z programu mohou lidé čerpat dotaci na projekty snižování energetické náročnosti obytných budov, výstavbu či nákup domů s velmi nízkou energetickou náročností nebo šetrné způsoby vytápění a pořízení technologií obnovitelných zdrojů energie (OZE) do domů. Od loňska si lze v programu požádat i o příspěvek na akumulační nádrže pro zachycení dešťové vody či využívání odpadní vody. Z NZÚ jsou od podzimu vypláceny také kotlíkové dotace domácnostem s běžnými příjmy.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11. 5. 2022

 


Datum uveřejnění: 11.5.22
Poslední změna: 16.5.2022
Počet shlédnutí: 293