Zprávy z tisku

MŽP dá třem krajům 740 milionů korun nad rámec kotlíkových dotací

Praha 1. února (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení nad rámec takzvaných kotlíkových dotací 740 milionů korun na bezúročné půjčky pro obyvatele Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Půjčky jsou určeny na předfinancování nákladů spojených s výměnou starých kotlů pro nejméně sedm tisíc domácností. Dnes to oznámilo MŽP. Kotlíkové dotace lze využít nejen na pořízení zdroje a jeho instalaci, ale také na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest.

 
 

"Chceme nabídnout lidem v těchto krajích určitou podporu, abychom jim pomohli předfinancovat částku, kterou dávají do nákupu kotle, než se jim poté peníze z dotace vrátí. Budou také poskytnuty výhodné půjčky na spolufinancování, které s tím dnes lidé mají," uvedl ministr Richard Brabec (ANO) na lednové tiskové konferenci. V úterý 5. února spustí MŽP a Státní fond životního prostředí s primátorem města Ústí nad Labem Petrem Nedvědickým program půjček.

Moravskoslezský a Ústecký kraj patří k místům s nejhorší kvalitou ovzduší. Některé obce nabízejí lidem pomoc při vyřizování dotace.

Dotační program tzv. kotlíkových dotací byl vyhlášen ministerstvem životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020. Cílem programu snížit emise znečišťujících látek do ovzduší z lokálních topenišť. MŽP v lednu spustilo třetí vlnu dotací na podporu zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.

Kraje musí Státnímu fondu životního prostředí poslat žádost o dotaci do 29. března. Nejpozději do konce září musí vyhlásit výzvy pro občany a do konce října spustit příjem žádostí. V minulosti kraje avizovaly, že žádosti začnou přijímat už na jaře nebo v létě.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.2.2019

 


Datum uveřejnění: 7.2.19
Poslední změna: 7.2.2019
Počet shlédnutí: 1049