Zprávy z tisku

MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy Kč

Praha 24. dubna (ČTK) - Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Peníze by měly směřovat hlavně na instalaci nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu, vzniknout by měly kapacity s celkovým výkonem kolem 345 megawattů (MW). ČTK dnes o tom v tiskové právě informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

 
Foto: Teplovody (NRG Flex)
 

"Obnovitelné zdroje energie budou základem dekarbonizace i energetické bezpečnosti v celé Evropě. Díky jejich rozvoji budeme mít nižší výdaje na energie a posílí také naši energetickou nezávislost. Proto jsem rád, že Evropská komise schválila náš program provozní podpory, který podpoří dálkové vytápění založené na zelené energii,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Hlavním cílem programu je instalace nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu s výkonem nad 500 kW. Provozní podporu bude ministerstvo poskytovat ve formě tzv. zeleného bonusu za gigajoule tepla dodaného do systému rozvodu tepla.

"V tuto chvíli se dá očekávat, že schéma by mohlo podpořit instalaci až přibližně 345 MW kapacity pro výrobu tepla z obnovitelných zdrojů,“ řekl zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.

Opatření má podle ministerstva přispět k naplnění Národního energetického a klimatického plánu ČR a strategických cílů EU k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

MPO ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Energetickým regulačním úřadem navíc dále pracuje na dokončení notifikačních řízení u dalších podpor, například provozní podpory biometanu nebo k podpoře teplárenství.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 24. 4. 2023

 


Datum uveřejnění: 24.4.23
Poslední změna: 2.5.2023
Počet shlédnutí: 237