Zprávy z tisku

Moravskoslezský krajský úřad ode dneška umožňuje třídit bioodpad

Ostrava 2. dubna (ČTK) - Moravskoslezský krajský úřad od dnešního dne umožňuje třídit i biologicky rozložitelný odpad. Přímo v budově úřadu byly umístěny také dva elektrické kompostéry, které budou bioodpad zpracovávat. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Už nyní lze v budově úřadu třídit papír, plast a sklo.

 
 

Instalace kompostérů v suterénu budovy je podle ředitele úřadu Tomáše Kotyzy uskutečněním jednoho z inovačních námětů zaměstnanců. "Podpora inovativních nápadů je součástí naší cesty za modernizací a naplněním záměru být chytrým krajem také v běžném životě," uvedl Kotyza. Věří, že by se nápadem mohly inspirovat i další úřady či firmy.

Zaměstnanci úřadu mají koše na třídění odpadu v kancelářích, využívají také speciální kontejnery v kuchyňkách. V těch nyní přibyly nádoby na bioodpad. Do nich mohou odkládat například slupky od ovoce a zeleniny, zbytky svačin, nebarvené papírové ubrousky nebo zbytky nedřevnatých květin.

"Díky elektrokompostérům snížíme o čtyři až pět tun množství komunálního odpadu ukládaného na skládku. Předpokládáme, že úřadu klesne produkce směsného komunálního odpadu až o 40 procent. Elektrokompostéry zvládnou zbytky jídla během 24 hodin přeměnit na substrát, který použijeme ke zkvalitnění půdy krajských pozemků," uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO).

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2.4.2019

 


Datum uveřejnění: 2.4.19
Poslední změna: 4.4.2019
Počet shlédnutí: 4098