Zprávy z tisku

Modernizační fond podpoří úspory energií v domácnostech 54 miliardami Kč

Praha 9. listopadu (ČTK) - Nový program Modernizačního fondu HOUSEnerg má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku, k dispozici bude zhruba 54 miliard korun. Vláda dnes program schválila, oznámil po jednání vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změnu už v říjnu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila Evropská investiční banka a peníze pro nový program jsou tak z evropské úrovně zajištěny.

 
Foto: Voice0Reason@Flickr.com_Solar Array
 

V praxi má HOUSEnerg pokrýt penězi pro již fungující dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace z NZÚ lidem přispívají na zateplení domů, pořízení fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu. Nyní má NZÚ peníze z Národního plánu obnovy (NPO), po zařazení pod Modernizační fond bude financována z dražeb emisních povolenek. Podle Jurečky se počítá, že příjem z povolenek zhruba do roku 2030 bude činit 476 miliard korun.

MŽP v materiálu uvedlo, že z NPO bylo pro Novou zelenou úsporám na léta 2022 až 2025 vyčleněno dohromady 16,23 miliardy korun, už během prvního roku však Státní fond životního prostředí (SFŽP) evidoval zhruba 54.000 žádostí za téměř 11 miliard korun. Dostupné peníze tak zřejmě budou brzy vyčerpány. Jako potřebnou částku pro následující léta ministerstvo odhadlo 55 až 70 miliard korun.

Peníze z Modernizačního fondu lze použít výhradně na investice do modernizace energetického sektoru a plnění klimatických cílů, zejména snižování emisí oxidu uhličitého a úspory energie. NZÚ svým zaměřením tento účel naplňuje, konstatuje dokument.

Vzhledem k aktuálním cenám emisních povolenek i podmínkám, za kterých je možné čerpat prostředky z Modernizačního fondu, pak podle ministerstva přidání nového programu neohrozí čerpání peněz pro dalších devět dříve schválených programů fondu.

Mluvčí MŽP Dominika Pospíšilová dnes ČTK sdělila, že ministerstvo předpokládá využití 54 miliard korun v následujících třech letech - podle zájmu o dotace. Kromě stávajících součástí NZÚ částka pokryje i prostředky pro nový podprogram Nová zelená úsporám Light. Jeho cílem je přispět nízkopříjmovým domácnostem na menší opatření vedoucí k úspoře energií, například na výměnu oken nebo zateplení části fasády.

Parametry NZÚ Light chce MŽP představit příští týden. Dnes v tiskové zprávě uvedlo, že žádosti o dotaci budou jednodušší než u NZÚ, ubyde administrativy i finanční zátěže. Žádosti se budou podávat bez projektů a energetických posudků. Zvýší se i rychlost prováděných energeticky účinných opatření, zájemci si je budou moci zajistit i sami. K programu se připravuje poradenská síť a možnost využití záloh, které lidé dostanou v předstihu, aby opatření mohly provést i domácnosti s nižšími příjmy.

Ekologická organizace Hnutí Duha v reakci na dnešní schválení programu ocenila, že nový zdroj financování umožní zacílení na nízkopříjmové domácnosti. Malé úpravy, jež NZÚ Light zájemcům bude dotovat, však podle ekologů nezajistí zásadní snížení spotřeby energie u domácností ani účtů za teplo. "Program je potřeba zacílit na komplexní energetické renovace domů a pomoci nízkopříjmovým domácnostem zvýšenou dotací. Bez ní si nelze představit, že se podaří těmto domácnostem uniknout z bludného kruhu energetické chudoby v nezateplených domech," uvedl Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha.

Zástupci organizace podotkli, že NZÚ zatím pomáhá hlavně domácnostem se středními a vyššími příjmy, dotace se navíc vyplácí až po pořízení opatření. "Maximální míra dotace pro zateplení činí 50 procent, reálně ale lidé obdrží dotaci kolem 35 procent způsobilých výdajů," uzavřeli ekologové.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 9. 11. 2022

 


Datum uveřejnění: 9.11.22
Poslední změna: 28.11.2022
Počet shlédnutí: 174