EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Mládek bude jednat v Bruselu o podpoře obnovitelných zdrojů

Praha/Brusel 26. listopadu (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) bude v pátek jednat v Bruselu s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o notifikaci podpory obnovitelných zdrojů energie. Mládek to dnes sdělil ČTK. Bez notifikace nechce předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková vypsat podporu v hodnotě až 42 miliard korun. S Mládkovou cestou se podle informací ČTK původně nepočítalo, měl ho zastupovat náměstek Vladimír Bärtl.

Peníze podle ERÚ nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon.

"V pátek se v Bruselu osobně setkám s komisařkou Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou ve věci příslušných notifikací k zákonům, řešícím podporu obnovitelnýchzdrojů energie. Mou primární snahou je zamezit hospodářským škodám, které reálně hrozí kvůli rozhodnutí ERÚ část podpor pro příští rok nevypsat," řekl ČTK Mládek. Ještě ve středu uváděl, že se s eurokomisařkou v tomto týdnu nestihne setkat kvůli složité bezpečnostní situaci, která v Bruselu panuje. Kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku belgická vláda v metropoli v sobotu vyhlásila nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. Ve středu se po dvou dnech otevřely školy a rozjela se také alespoň část systému metra.

O problematice podpory, kterou šéfka ERÚ nechce oproti zvyklostem minulých let vypsat většině provozovatelům, jednali Mládek a Vitásková ve středu s prezidentem Milošem Zemanem, který by na návrh vlády mohl předsedkyni ERÚ odvolat. Podle prezidenta však její odvolání nepřichází v úvahu, údajně o tom ani nikdy neuvažoval.

Dotování obnovitelných zdrojů energie na začátku prosince projedná vláda. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by tak mohl vyjádřit podporu, aby se Vitásková nemusela bát dotace vypsat. Podle zdrojů ČTK Česká republika zvažuje kvůli notifikaci i napsání dopisu předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi.

Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27.11.2015 

 

Datum uveřejnění: 26. listopadu 2015
Poslední změna: 27. listopadu 2015
Počet shlédnutí: 274


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server