Zprávy z tisku

MF navrhne v reakci na pandemii obnovení investic z EBRD

Praha 5. února (ČTK) - Ministerstvo financí navrhne v reakci na pandemii obnovení investic z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). MF o tom dnes informovalo ČTK v tiskové zprávě. Česko čerpalo pomoc EBRD od roku 1991 do roku 2007, kdy se završil proces transformace země.

 
Foto: Nattanan Kanchanaprat@Pixabay.com
 

ČR tak od roku 2007 již nemá přístup k financování nových projektů, zatímco ostatní noví členové EU, například Polsko, Slovensko či Maďarsko, z investic EBRD nadále těží. Opětovně by se mohla k financování podnikatelských iniciativ ze strany EBRD připojit i ČR, čímž by se podle MF urychlilo zotavení české ekonomiky po koronavirové pandemii.

"Obnovením investic z rozvojové banky chceme začít znovu efektivně využívat naše členství v této mezinárodní finanční instituci a podpořit tím v této nelehké době naše podnikatele. České podniky by tím mohly získat nové zdroje financování," komentovala návrh předkládaný vládě ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Věří, že pomoc ve formě půjček, technické asistence nebo kapitálových investic od EBRD může urychlit zotavení českého hospodářství po pandemii.

EBRD by mohla v ČR nově působit v zelených investicích, obnovitelných zdrojích a infrastruktuře, v digitalizaci, informačních a komunikačních technologiích nebo ve finančním sektoru.

Vzhledem k výraznému propadu ekonomiky v průběhu pandemie, ale i s ohledem na potřebu financování dlouhodobých investic do infrastruktury, je posílení investic velmi potřebné, řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. Za předpokladu, že úvěry od EBRD budou mít lepší podmínky než bankovní úvěry nebo emise dluhopisů na trhu, by podle něj bylo žádoucí tuto možnost využít. Samozřejmě je nezbytné sledovat a vyhodnocovat, zda takové dodatečné zadlužení je dlouhodobě únosné, dodal.

Nyní je EBRD aktivní v zemích střední a východní Evropy, Pobaltí, Balkánu, centrální Asie a jihovýchodního Středomoří. Poskytuje především peníze na boj proti změně klimatu a na podporu trvale udržitelných zdrojů energie. Nyní se ale stále více soustředí právě na pomoc zemím ekonomicky poškozeným dopady pandemie covid-19.

EBRD investovala banka na území ČR do roku ve 103 projektech celkem 1,1 miliardy eur (podle dnešního kurzu 28,3 miliardy Kč). Od té doby EBRD v ČR nezahajuje nové projekty, pouze aktivně spravuje a monitoruje existující portfolio. ČR, respektive tehdejší Československo, patřila k zakládajícím členům EBRD.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 5. 2. 2021

 


Datum uveřejnění: 5.2.21
Poslední změna: 9.2.2021
Počet shlédnutí: 771