Zprávy z tisku

Města v Karlovarském kraji nabízejí lidem kompostéry na bioodpad

Karlovy Vary 6. listopadu (ČTK) - Města v Karlovarském nabízejí obyvatelům možnost dlouhodobé bezplatné zápůjčky kompostérů na bioodpad ze zahrádek. Velký zájem je o ně například v Ostrově, kde už si lidé rozebrali 490 kompostérů. Získat kompostér budou moci lidé od jara příštího roku i v Chebu. Kompostéry pomáhají městům snižovat množství komunálního odpadu, který za peníze z jejich rozpočtů končí na skládkách.

 
 

"Ze Státního fondu životního prostředí chceme získat dotaci na pořízení dalších 300 domácích kompostérů. Mezi obyvateli jsou velmi oblíbené," řekl ČTK místostarosta Ostrova Libor Bílek (nez.). Plastovou nádobu na bioodpad získají obyvatelé formou smlouvy o výpůjčce na pět let, pak kompostér bezplatně přejde do jejich majetku.

Loni Ostrov pořídil za 1,3 milionu 500 kompostérů, deset z nich je umístěno na veřejných prostranstvích. Ostrov patří v Karlovarském kraji mezi města s nejnižším množstvím vyprodukovaného komunálního odpadu, jeden obyvatel ho za rok průměrně vyprodukuje 135 kilogramů.

O dotaci na kompostéry si požádala i radnice v Chebu. "V loňském roce jsme vyzvali občany našeho města, aby nás v případě zájmu o bezplatné získání kompostéru kontaktovali. Přestože se odboru správy majetku přihlásil dostatečný počet zájemců, případní další tak ještě mohou učinit do konce listopadu," uvedla místostarostka Daniela Seifertová (ANO). Předpokládaný termín schválení dotace je podle ní v březnu 2017, kompostéry by pak mohly být k dispozici zhruba v květnu. I Cheb si od pořízení kompostérů slibuje snížení množství komunálního odpadu, za jehož uložení na skládkách musí platit.

Nádoby na bioodpad ze zahrádek zapůjčuje zdarma obyvatelům i město Aš. Odpad následně zdarma sváží Ašské služby, které kompost pak využívají na údržbu městské zeleně. Letos už se soukromých pozemků Ašské služby odvezly 280 tun bioodpadu, jeho množství od minulého roku vzrostlo, řekl ČTK mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Zájem o svoz bioodpadu každý rok roste v celém Karlovarském kraji. Bioodpad se z velkých měst v kraji netřídí jen v Sokolově - v převážně sídlištním městě to podle jeho vedení nemá smysl.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8.11.2016

 


Datum uveřejnění: 8.11.16
Poslední změna: 8.11.2016
Počet shlédnutí: 1130