Zprávy z tisku

Lidé chápou moderní energetiku jako příležitost pro Česko: jde o šanci, která může udělat z domácího průmyslu světového lídra

Drtivá většina respondentů se domnívá, že česká vláda má učinit vše pro to, aby se Česko vrátilo na pozici světového průmyslového lídra právě prostřednictvím podpory vývoje a výroby moderních technologií pro energetický průmysl. S názorem souhlasí 82 % dotazovaných. Nejvyšší ohlas nalézá tento pohled u potenciálních voličů ANO a STAN. Data vyplývají z aktuálního výzkumu názorů veřejnosti zpracovaného agenturou Focus pro Svaz moderní energetiky.

 
 

„Výsledky průzkumu veřejného mínění jasně potvrzují, že si lidé uvědomují šanci v podobně obrovského balíku příležitostí moderní energetiky. V Česku jsou stovky šikovných firem i tisíce kvalitních techniků a inženýrů, které mohou nabídnout řešení v oblasti vývoje, instalací a provozu obnovitelných zdrojů, baterií nebo elektromobility. Vláda musí přestat brzdit rozvoj nových řešení, která mohou přinést domácnostem i firmám nižší účty za energie a městům čistý vzduch. Bez jasné strategie založené na aktuálních trendech v energetice hrozí, že Česku ujede vlak,“ komentuje výsledky výzkumu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Další podporu rozvoje moderní energetiky, tedy především využívaní obnovitelných zdrojů, skladovaní energie nebo elektromobility a dalších řešení, si přeje 79 % respondentů. Dále se výzkum zaměřil na faktory, které lidé hledají u moderní energetiky:

Nejvíce lidé na moderní řešeních v energetice oceňují, že výroba a spotřeba energie bude šetrná k životnímu prostředí. Tento přínos považuje za nejdůležitější 87 % dotázaných. Největší ohlas má u voličů TOP 09 nebo sociální demokracie. Současně se k němu nejvíce hlásí mladí lidé nebo obyvatelé Moravskoslezského regionu.

Ekonomickou prosperitu k moderní energetice řadí 85 % dotazovaných. Nejvyšší podporu má u potenciálních voličů STAN, obyvatel Prahy a opět studentů.

„Díky technologickým inovacím v současnosti startuje celosvětová revoluce v energetice, která je mnohem mohutnější a rychlejší, než odhadovaly nejoptimističtější teorie. To je příležitost pro celou Českou republiku. Naše země byla už v dobách první republiky silná v dodávkách technologických celků, včetně těch energetických. Pokud správně uchopíme současný potenciál, máme šanci na tuto tradici navázat a stát se jednou z energeticky nejpokrokovějších zemí na světě. V Energon holdingu chceme tento vývoj ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími společnostmi podpořit,“ říká Fady Al-Kheir, ředitel pro strategii společnosti Energon Holding a. s.

Zvýšení míry energetické soběstačnosti domácností i firem vidí jako důležitý efekt moderní energetiky 85 % respondentů. Jde o klíčový faktor pro potenciální voliče STAN, sociální demokracie, KDU-ČSL, TOP 09 nebo ODS.

Rozvoj moderní energetiky otevře nová pracovní místa, což je důležitý přínos podle 81 % dotázaných. Tento efekt oceňují opět potenciální voliči STAN, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL, ale také ANO. Přínosu v podobně pracovních míst si všímají také lidé žijící v Moravskoslezském kraji.

 

 

Zdroj: Svaz moderní energetiky 18.10.2018

 


Datum uveřejnění: 18.10.18
Poslední změna: 18.10.2018
Počet shlédnutí: 1278