Zprávy z tisku

Liberecký kraj rozdělil peníze na výměnu kotlů, dál lze ale žádat

Liberec 29. srpna (ČTK) - Liberecký kraj už rozdělil všech 135 milionů korun na výměnu kotlů za ekologičtější, které měl k dispozici. Žádosti o dotace ale přijímá dál pro případ, že někdo nesplní podmínky dotace nebo od záměru odstoupí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí krajského úřadu Lenka Klimentová. Od 30. listopadu loňského roku, kdy začal kraj žádosti přijímat, jich dostal 1570, z toho 400 žadatelů už své peníze i dostalo.

 
 

"Nejčastěji peníze putují na Liberecko a Českolipsko, velký zájem o výměnu topného zdroje mají také lidé v okolí Turnova. Žadatelé si pořizují především tepelná čerpadla, naopak nejméně oblíbené jsou kotle na biomasu s ručním přikládáním," doplnila Klimentová.

Žádosti na něž zatím peníze nejsou, budou zařazeny do zásobníku. "Žadatelé z tohoto zásobníku budou postupně oslovováni k podpisu smlouvy v případě, že se někdo rozhodne projekt nerealizovat a odstoupí od smlouvy, či nesplní podmínky na proplacení dotace nebo budou-li projekty realizovány levněji, než se předpokládalo," řekla krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO). Zkušenosti z minulých výzev podle ní ukazují, že šance dotaci získat tu stále je.

Dotace na výměnu kotlů rozděloval Liberecký kraj poprvé v roce 2016, ve dvou výzvách první vlny bylo dohromady k dispozici 149 milionů korun. Přijato bylo zhruba 1800 žádostí a uspokojeno 1315 žadatelů. Proti první výzvě nebylo tentokrát možné vyměňovat kotle za čistě uhelné. Musely být kombinované a umožňovat spalování uhlí i biomasy. V novém kole výrazně vzrostl zájem o tepelná čerpadla, na něž bylo možné získat až 120.000 korun. Podpora kombinovaných kotlů se naopak snížila na 75.000 korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29.8.2018

 


Datum uveřejnění: 29.8.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 45