Zprávy z tisku

Liberecký kraj chystá další kolo kotlíkových dotací za 135 mil.Kč

Liberec 19. července (ČTK) - Liberecký kraj připravuje další kolo dotací na výměnu kotlů za ekologičtější, k dispozici má 135 milionů korun. Po špatných zkušenostech z předchozích výzev, kdy podání žádosti provázely dlouhé fronty i potyčky, bude tentokrát kraj žádosti přijímat elektronicky. Žádosti budou moci zájemci podávat od konce října, řekla dnes novinářům krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO).

 
 

Dotace na výměnu kotlů rozděloval Liberecký kraj poprvé loni, ve dvou výzvách první vlny bylo přijato zhruba 1800 žádostí. "Uspokojeno bylo asi 1320 žadatelů za téměř 150 milionů korun, jejichž projekty na výměnu starých kotlů byly schváleny k financování. K dnešnímu dni zbývá vyúčtovat a proplatit asi 140 podpořených projektů," doplnila mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná. Největší zájem byl podle ní o automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu, kterých bylo téměř 40 procent. Čtvrtina zájemců žádala dotaci na tepelná čerpadla.

V nové výzvě se bude podle Loučkové Kotasové výše podpory lišit v závislosti na druhu pořízeného zdroje tepla. "Částky se budou pohybovat od 75.000 Kč při nákupu kombinovaného kotle až po 120.000 korun, které se vztahují na pořízení tepelného čerpadla nebo automatického kotle výhradně na biomasu," řekla radní. Stejně jako v předešlé výzvě dostanou víc peněz obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší, kteří dostanou navíc 7500 korun. Jde o žadatele z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu.

Přijímání žádostí o dotaci v elektronické podobě by podle radní mělo zajistit efektivnější a plynulejší podání, než tomu bylo v předchozích výzvách. "Elektronickým podáním žádosti na webových stránkách kraje si žadatel zajistí pořadí dle data a času doručení, až poté doručí vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh na podatelnu krajského úřadu osobně či poštou," popsala postup Loučková Kotasová. Doručení listinné části žádosti už podle ní nebude mít vliv na pořadí. Žadatelé, na které v předchozích výzvách peníze nezbyly, musejí podle ní o dotaci vzhledem ke změněným podmínkám požádat znovu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20.7.2017

 


Datum uveřejnění: 19. července 2017
Poslední změna: 20. července 2017
Počet shlédnutí: 1086