Zprávy z tisku

Lesy ČR evidují velký zájem o palivové dřevo, někde dělají pořadníky

Hradec Králové 29. srpna (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli energetické krizi eviduje výrazný růst zájmu lidí o palivové dřevo. Zejména v okolí velkých měst je poptávka tak velká, že podnik dělá pořadníky. Naopak na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, má podnik dřeva dostatek. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Prodej dřeva, ať formou samovýroby nebo již nařezaných klád, mají LČR ve všech krajích. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.

 
Foto: Simy27@Pixabay.com
 

Lidé zatím letos u Lesů ČR koupili 28.000 metrů krychlových klád z lesních skladů a 191.000 metrů krychlových dříví samovýrobou. "Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny," uvedl v tiskové zprávě pověřený ředitel podniku Jiří Groda. Aktuální ceníky jsou platné od 19. dubna. Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik hodlá dřevo také nabídnout veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. "Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou," uvedl Groda.

"Se státním podnikem Lesy ČR se snažíme minimalizovat dopady energetické krize na občany. Topení dřevem není řešením pro každého, jde však o jednu z možností pro nadcházející topnou sezonu, zejména pro lidi, kteří bydlí v rodinných domech," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), pod jehož rezort Lesy ČR spadají.

Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od síly kmene a druhu dřeviny a pohybuje se od 100 korun do 1200 korun za metr krychlový. Například cena nejsilnějších smrkových souší je 600 Kč/m3. U nejsilnějších dubů k samovýrobě je cena 1200 Kč/m3. Již vytěžené smrkové nebo borovicové palivové dřevo ze skládky je za 977 Kč/m3. Jiné dřevo ze skládky LČR nenabízejí. Ceníky a seznam osob, na které se zájemci o palivové dřevo mohou obracet, podnik zveřejnil na webu.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. V prvním čtvrtletí podnik téměř zčtyřnásobil hrubý zisk meziročně na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. V růstu zisku i tržeb se projevilo zvýšení cen dřeva.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 29. 8. 2022

 


Datum uveřejnění: 29.8.22
Poslední změna: 26.9.2022
Počet shlédnutí: 230