Zprávy z tisku

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik firmy na likvidaci odpadu

Olomouc 17. září (ČTK) - Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes po dlouhé diskusi schválilo založení akciové společnosti Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která má v příštích letech pro města a obce zajišťovat likvidaci zbytkového komunálního odpadu. Směsný komunální odpad od roku 2024 nebude moci být ukládán do země. Zatímco podle hejtmanství nová společnost pomůže samosprávám vyřešit likvidaci zbytkového odpadu, tak podle kritiků z řad opozice je projekt pro města a obce rizikový.

 
 

Olomoucký kraj, v němž žije téměř 633.000 obyvatel, do společnosti hodlá při jejím založení vložit 6,6 milionu korun. V Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje budou moci města, obce či jejich sdružení odkoupit akcie podle počtu obyvatel. "Kraj podává pomocnou ruku. Pomůže založit subjekt, kde se budou moci obce, města a svazky přidat k tomu, že budou společně likvidovat komunální odpad," řekl dnes zastupitelům hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), podle kterého členství ve firmě bude dobrovolné.

Podle senátorky a opoziční zastupitelky Jitky Seitlové (Koalice pro Olomoucký kraj) má schválený projekt krajské odpadové společnosti svá rizika, protože není jasné, za jakých podmínek a za jakou cenu budou obce odpad v budoucnu dodávat. Za dodání smlouvou stanoveného množství odpadu vybrané firmě, která ho poté zlikviduje, mají prý po dobu 15 až 30 let ručit obce a kraj. "Jinak zaplatí pokutu," dodala Seitlová.

Odpad od nové společnosti bude podle Seitlové odebírat jiná firma, přičemž se neoficiálně hovoří o výrobci tepla pro Přerov. "Jisté je, že záměr s odpadem v tichosti připravuje. Původně se zde uvažovalo o spalovně, nyní to ale má být speciální kotel, který bude odpad spalovat s příměsí biomasy. Počítá se směsným komunální odpadem v postupně navyšovaném množství až do 100.000 tun ročně," řekla.

Podle Seitlové nově založená společnost negativně ovlivní konkurenci na trhu z pohledu ceny této služby i materiálního využití odpadu. Schvalování projektu se podle Seitlové mělo odložit na příští rok, až bude známa úprava zákonů určujících pravidla pro budoucí likvidaci odpadů.

Vstup do krajské odpadové akciové společnosti podle odpadového experta Hnutí Duha Ivo Kropáčka odmítá řada měst a obcí Olomouckého kraje. "Na valné hromadě spolku Odpady Olomouckého kraje hlasovalo pro založení akciové společnosti pouze 68 obcí, tedy pouhých 17 procent obcí z 399 obcí v Olomouckém kraji," řekl ČTK Kropáček.

Roční produkce komunálního odpadu v Olomouckém kraji se stále zvyšuje a už přesahuje 220.000 tun. Schválený plán odpadového hospodářství zahrnuje vytvoření odpadových center, z nichž má být do spalovny odvážen zbytkový komunální odpad, který zůstane po předchozím třídění.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 17.9.2018

 


Datum uveřejnění: 17.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 48