Zprávy z tisku

Komora: zájem o obnovitelné zdroje pro domácnosti roste o stovky procent

Brno 21. dubna (ČTK) - Zájem o obnovitelné zdroje energie pro domácnosti se začal zvyšovat od loňského podzimu, kdy začaly výrazně zdražovat energie, v posledních dvou měsících roste o stovky procent. ČTK to dnes na Festivalu architektury, který se koná na stavebních veletrzích na brněnském výstavišti, řekl Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů.

 
Foto: Greens MPs@Flickr.com
 

"V posledních letech bylo vidět několik vln v růstu zájmu. Ta první a asi nejméně výrazná přišla před přibližně čtyřmi lety u lidí, kteří se zajímají o životní prostředí. Další, výraznější vlna, přišla loni na podzim po prudkém skoku cen energií. Posledním milníkem pak je ruský vpád na Ukrajinu, po němž se zájem podle žádostí do programu Nová zelená úsporám zečtyřnásobil. Naše členské firmy hlásí nárůst poptávky o stovky procent," uvedl Chalupa.

Zájem podle něj roste o všechny technologie související s obnovitelnými zdroji, nejvíce ale u fotovoltaiky a tepelných čerpadel. "Zájem ale roste o všechny zdroje, ať už jde o fototermické kolektory, které ohřívají vodu, kotle na pelety nebo akumulační krbová kamna na biomasu," dodal Chalupa.

Poptávku po obnovitelných zdrojích pro domácnosti stále táhnou hlavně majitelé rodinných domů. Přibývá ale i sdružení vlastníků jednotek, kteří se domluví na instalaci některé technologie na bytovém domě, stejně tak přibývá zařízení na veřejných a průmyslových budovách.

Asi největšímu náporu nyní čelí firmy dodávající solární panely pro domácí fotovoltaické elektrárny. Jejich kapacity jsou už několik měsíců na hraně možností. "V oboru jsou nutné rychlé změny, zavedení rekvalifikací a nových výučních oborů. Můžeme v této situaci vidět i příležitost pro lidi, kteří kvůli končící těžbě uhlí opouštějí uhelný průmysl a v tomto oboru by mohli mít budoucnost," řekl Chalupa.

Stavební veletrhy, při nichž se Festival architektury odehrává, pokračují na brněnském výstavišti do soboty.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 21. 4. 2022

 


Datum uveřejnění: 21.4.22
Poslední změna: 2.5.2022
Počet shlédnutí: 223