Zprávy z tisku

Komora: Sucho se podepsalo na plodinách,škody jsou za 12 mld.Kč

Praha 15. října (ČTK) - Dokud se nezmění politika Evropské unie ohledně biopaliv, výměra řepkových polí se nezmenší. ČTK to dnes řekl agrární analytik Petr Havel v reakci na údaje Českého statistického úřadu, podle nichž se úroda řepky letos meziročně zvýší o 20,7 procenta na 1,38 milionu tun. U jiných komodit, jako jsou obilí, brambory či mák, se očekává propad, například u obilí o 7,9 procenta. Podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka se tak potvrdily odhady, že jarní suché a horké počasí způsobí ztráty 11 až 12 miliard korun. Výjimkou je právě řepka.

 
 

"Statistická šetření potvrdila odhady komory o 15 až 20procentních propadech u všech hlavních komodit, které zapříčinilo jarní suché a horké počasí. U rostlin došlo k narušení optimálního vegetačního vývoje, což se podepsalo na celkových ztrátách prvovýroby na úrovni cca 11 až 12 miliard korun," uvedl Felčárek. Podle něj je nezbytné řešit propady tržeb zemědělských podniků. Komora již na konci srpna avizovala, že by stát měl pěstitelům poskytnout kompenzace dvě až 2,5 miliardy korun.

Osevní plocha řepky, letos 412.000 hektarů, se podle Havla nezmění do doby, než Evropa nesníží povinný podíl biomasy v palivech pro dopravu. Havel soudí, že Evropská komise by měla dát členským státům možnost, aby využívání biopaliv v dopravě bylo dobrovolné.

Podle Havla není nižší úroda obilí překvapením, rozhodně jí je však dost, aby ČR měla na tvorbu chleba a pečiva. ČR je dlouhodobým vývozcem obilí do zahraničí, připomněl.

Problémem je podle něj úbytek brambor, který se odrazí v ceně. Brambory by se ale podle něj neměly pěstovat v kopcích na Vysočině, ale na kvalitní orné půdě místo obilí, aby měli zemědělci vyšší výnosy. "Vždyť jsou někdy i poloviční oproti zahraniční konkurenci," upozornil. Producenti brambor v minulém týdnu odhadli, že se letošní úroda brambor sníží meziročně až o 25 procent. Jejich cena se zřejmě zvýší kolem nového roku.

Hypermarkety Globus tlak na vyšší cenu některých druhů potravin očekávají. "Z našich informací zatím vyplývá, že sucho podstatně ovlivnilo produkci zeleniny a brambor. Tam, kde nemohly být pravidelné denní závlahy, jako například u brambor, dochází k propadu produkce až o 30 procent. Podobně u zelí, cibule nebo kořenové zeleniny. Dobrou zprávou je, že sucho neovlivnilo produkci salátů a ředkviček a dokonce 'pomohlo' úrodě jablek a hrušek. Tady letos očekáváme dokonce snížení jejich ceny," dodala mluvčí Rita Gabrielová.

U brambor je odhadovaná sklizeň 557.000 tun třetí nejnižší v historii sledování. Méně brambor se sklidilo jen v letech 2013 a 2015. Z hektaru se letos sklízí 24,35 tuny brambor, což je zhruba o 17 procent méně než loni. Osázená plocha se zmenšila na necelých 23.000 hektarů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15.10.2018

 


Datum uveřejnění: 15.10.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 79