Zprávy z tisku

Komora obnovitelných zdrojů vyzývá dopisem ERÚ k výplatě podpory

Praha 18. prosince (ČTK) - Komora obnovitelných zdrojů energie vyzvala dopisem Energetický regulační úřad (ERÚ) k vypsání podpory pro tyto zdroje pro příští rok. ČTK o tom dnes informoval předseda komory Štěpán Chalupa. Komora se v dopise odvolává na nové právní stanovisko, zpracované advokátní kanceláří Nedelka Kubáč advokáti s.r.o. Podle ní se prý potvrzuje, že podpora pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před rokem 2013 není v rozporu s podmínkami pro poskytování veřejné podpory podle práva Evropské unie.

"Jménem provozovatelů obnovitelných zdrojů energie žádáme Energetický regulační úřad o dodržování zákona a evropského práva a vydání cenového rozhodnutí stanovující podporu pro rok 2016 pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před rokem 2013 v co nejkratším termínu, a to do konce roku 2015," uvádí v dopise komora.

Státní podpora pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů představuje na příští rok 42 miliard korun. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Problematiku má v pondělí opětovně řešit i vláda. Měla by přijmout vládní nařízení, které by mělo ERÚ umožnit podporu vypsat. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka však ve středu uvedl, že navrhovaný dokument je "na první dobrou protiústavní". Podle informací ČTK je tedy téměř jisté, že ERÚ na jeho základě podporu nevypíše.

"V tom, zda jde o existující nebo neexistují podporu se jednotlivé státní orgány liší. Vzhledem k tomu, že antimonopolní úřad a úřad vlády mají jiná stanoviska než ministerstvo průmyslu a obchodu chceme, aby by se prokazatelným způsobem, nejlépe dopisem z Evropské komise nebo materiálem z notifikace, jasně řeklo, že jde o existující podporu," řekl dnes ČTK Chvojka. "Podle našeho názoru se o existující podporu nejedná," dodal.

Právě s Evropskou komisí v úterý jednali zástupci oborových organizací, České fotovoltaické průmyslové asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost. V dnešní společné tiskové zprávě uvedly, že Česku může hrozit postih, pokud kroky ERÚ ohrozí plnění cílů země v obnovitelných zdrojích. "Podle úředníků Evropské komise by v případě zjištění, že v České republice dojde vlivem aktuálního vývoje k narušení plnění závazků vůči EU v oblasti cílů v šetrné energetice do roku 2020, komise okamžitě zahájila s ČR řízení o porušení," uvedly asociace.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 18.12.2015 

 

Datum uveřejnění: 18. prosince 2015
Poslední změna: 18. prosince 2015
Počet shlédnutí: 581