Zprávy z tisku

Kdo letos získá prestižní Cenu Josefa Vavrouška? Startují nominace

Brno (14. února 2017) – Ode dneška je možné nominovat adepty na držitele letošní Ceny Josefa Vavrouška, kterou každoročně uděluje Nadace Partnerství za ochranu životního prostředí. Prestižní cena se vyhlašuje na počest předního českého ekologa a bývalého ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který před dvaadvaceti lety tragicky zahynul v Tatrách. Nominovat je možné na www.cenajosefavavrouska.cz až do konce dubna ve dvou kategoriích – za dlouhodobý přínos životnímu prostředí a za významný ekologický počin.

Cena Josefa Vavrouška je mimořádně respektované ocenění, kterým se doposud může pyšnit pouze třiatřicet osobností. „Povolání, věk ani známá tvář při konečném výběru nerozhodují. Důležitý je přínos nominovaného člověka ke zlepšení životního prostředí,“ vysvětluje Tomáš Růžička z Nadace Partnerství a dodává: „Chceme ocenit jak celoživotní práci prověřených osobností, tak dát příležitost těm zajímavým a odvážným lidem, kteří zrovna nezachraňují svět, ale svým přístupem mění pohled a přístup lidí k životnímu prostředí třeba jen v obci nebo regionu,“ vysvětluje smysl kategorií Růžička. 

Mezi dosavadními laureáty v jedenadvacetileté historii ceny jsou například bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík a Bedřich Moldan, který si odnesl ocenění minulý rok. Společně s ním převzal loňský rok cenu za výjimečný počin Daniel Pitek, severočeský podnikatel, který na vlastní náklady a na rozsáhlém území několika stovek hektarů obnovuje krajinu kolem Milešovky. Mezi další laureáty z minulých ročníků patří i známá akademička a spisovatelka Hana Librová, filozof Erazim Kohák, ředitelka Ekologického institutu Veronica, Yvonna Gaillyová, bojovník proti těžbě v severních Čechách Vladimír Buřt nebo profesor Josef Fanta, jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku.

Sama Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. 

Generálním partnerem letošního ročníku Ceny Josefa Vavrouška je společnost Českomoravský cement. Partnery ceny jsou společnosti Enviros, Inisoft, Rückl Crystal a Biologický ústav AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta životního prostředí ČZU a Odbor pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády.

Jak nominovat?

Nominaci lze podat přímo na oficiálních stránkách cenajosefavavrouska.cz. Stačí uvést jméno a příjmení nominovaného, podrobný popis konkrétního činu nebo činnosti, za kterou je kandidát navrhován a v čem je výjimečný a jméno a kontakt na navrhovatele.

Zdroj: Tisková zpráva Nadace Partnerství 17.2.2017

 

Datum uveřejnění: 17. února 2017
Poslední změna: 17. února 2017
Počet shlédnutí: 722