Zprávy z tisku

Karlovarský kraj spustil příjem žádostí o dotace na výměnu kotlů

Karlovy Vary 1. července (ČTK) - Karlovarský kraj dnes začal přijímat žádosti o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Mezi zájemce rozdělí přes 66 milionů korun, uspět by mohlo zhruba 600 žadatelů. Už 20 minut po spuštění elektronického systému obdržel kraj přes 850 žádostí, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

 
 

"Žadatelé měli možnosti si žádost připravit předem, takže už v dopoledních hodinách bylo ze systému jasné, že zájem o dotace bude velký," řekla Pavlíková. Po odeslání elektronické žádosti musí žadatelé do deseti pracovních dnů doručit listinné dokumenty na podatelnu krajského úřadu v Karlových Varech Dvorech.

Ve třetí vlně dotací mohou o dotaci požádat majitelé rodinných domů, v nichž se nachází kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním nesplňující třetí, čtvrtou a pátou emisní třídu."Na pořízení tepelného čerpadla či kotle na biomasu jde o dotaci do výše 120.000 korun, propláceno je 80 procent způsobilých výdajů. Na pořízení plynového kondenzačního kotle je dotace do výše 95.000 korun, propláceno je 75 procent způsobilých výdajů. Kombinované kotle na uhlí a biomasu už podporu nezískají," upřesnil hejtmančin náměstek Dalibor Blažek (HNHRM).

Novinkou pro třetí vlnu dotací jsou v řadě obcí bezúročné půjčky, na které obcím poskytlo peníze ministerstvo životního prostředí. Mají pomoci lidem, kteří na výměnu kotle nemají našetřeno. Půjčku pak mohou občané splácet až deset let, peníze navíc obcím zůstanou na další projekty ke zlepšení životního prostředí.

V předchozích dvou vlnách dotací na výměnu kotlů bylo v Česku schváleno 60.858 žádostí za téměř 6,7 miliardy korun. Přispělo to k výrazným úsporám emisí škodlivých, často i karcinogenních látek.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 3.7.2019

 


Datum uveřejnění: 4.7.19
Poslední změna: 3.7.2019
Počet shlédnutí: 351