Zprávy z tisku

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí

Peking 23. července (ČTK) - Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své dnešní zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.

 
Foto: Land Rover Our Planet@Flickr.com
 

Loni kapacita elektráren na nefosilní paliva činila asi 980 GW a na celkové kapacitě se tyto elektrárny v Číně podílely ze 44,8 procenta. Čína je největším spotřebitelem uhlí na světě a slíbila, že bude podporovat využívání obnovitelných zdrojů energie, a snižovat tak spotřebu uhlí ve svém energetickém systému. Uhlí si však zachovává významnou úlohu kvůli energetické bezpečnosti a plynulosti dodávek v době vrcholu poptávky.

CEC očekává, že spotřeba elektřiny v zemi ve druhém čtvrtletí letošního roku stoupne meziročně o šest procent. Za celý rok by se tak měla zvýšit o deset až 11 procent, uvedla agentura Reuters.

"Očekává se, že celková situace u nabídky a poptávky po elektřině v Číně bude vyrovnaná. V některých regionech však budou dodávky elektřiny v době špičky napjaté," uvedla CEC. Dodala, že letos se objeví problémy s dodávkami elektřiny ve více regionech než loni, zvláště na jihu země.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23. 8. 2021

 


Datum uveřejnění: 23.7.21
Poslední změna: 3.8.2021
Počet shlédnutí: 381