Zprávy z tisku

Infotherma v Ostravě ukazuje ukládání energie i ekologické kotle

Ostrava 22. ledna (ČTK) - Největší tuzemská výstava věnovaná vytápění a úsporám energií Infotherma, která dnes začala na výstavišti Černá louka v Ostravě, se letos hodně věnuje systémům ukládání energie. Tradičně velký zájem mají návštěvníci o kotle a další topná zařízení, na jejichž pořízení mohou získat dotace. ČTK to řekli pořadatelé.

 
 

"Klasicky sem řada lidí přijde proto, aby si vyměnila zdroj na vytápění, aby si pořídila zdroj, který je efektivnější, úspornější, komfortnější, který jsou schopni zaplatit a případně na něj dostat dotaci," řekla za organizátory Infothermy ředitelka internetového portálu TZB-info Dagmar Kopačková.

Na Infothermě se letos představuje 340 vystavovatelů. Podstatná část z nich prezentuje právě topná zařízení, která si mohou lidé pořídit s přispěním dotace. "Jsou tu ale i firmy, které mají komfortní a špičkové kotle a hrají na to, že to je tak dobrá technologie a tak zajímavá pro zákazníka, že třeba dotace nevyřizují a zákazníky najdou i za cenu bez dotace," řekla Kopačková.

Mnoho lidí už podle ní od topných či energetických zdrojů očekává i něco navíc. "To znamená, mají fotovoltaiku, z toho tu svoji elektřinu čerpají, ale zároveň si elektřinu ukládají a potom si třeba nabíjejí elektromobil nebo ji chtějí pustit do sítě," řekla Kopačková.

V internetové anketě Top výrobek Infothermy letos získal první cenu automatický litinový kotel A0C na dřevní pelety od největšího tuzemského výrobce topenářské techniky, bohumínské společnosti Viadrus. Obchodní ředitel firmy Boris Šlapota řekl, že Viadrus na Infothermě představuje i novinku, kterou uvede do sériové produkce v polovině roku.

"Kotel A4W je malý kompaktní oceloplechový kotel určený především do menších kotelen s nižším stropem, který umožňuje uživatelům snadný přístup při doplňování paliva. Tento kotel chystáme ve dvou výkonových variantách, 15 a 25 kilowattů," řekl Šlapota a dodal, že i tento kotel je zařazen do kotlíkových dotací.

Novinky představuje i firma Benekov z Horního Benešova na Bruntálsku. "Roste zájem o spalování dřevních pelet, takže máme kotle, které mají nově vyvinuté hořáky, které umí spalovat pelety menší kvality, což v našem segmentu hodně konkurentů zatím nedokázalo," řekl prokurista Benekovu Leopold Benda. Lidé podle něj v současné době nechtějí být závislí na jednom palivu. "Kombinuje se dřevo a pelety, uhlí a dřevo, uhlí a pelety, takže jdeme cestou kombinovaných kotlů a jedna z novinek, kterou budeme uvádět v dubnu na trh, je právě kombinace pelety a dřevo," řekl Benda.

Benekov je podle něj na trhu dlouhodobě jedničkou v segmentu automatických kotlů na uhlí a pelety. "Málokdo třeba ví, že dneska stát ve velkém podporuje i výměny třeba v provozovnách, ve výrobních halách. Takže kdo odstraní starý kotel na uhlí a nahradí ho novým, může dostat dotaci až 60 procent na pořízení nového zdroje. A my právě tyto kotle větších výkonů 50, 70, 100 kilowattů vyrábíme, takže jsme schopni pomoct nejenom domácnostem, ale i firmám, obcím, školám, provozovnám," řekl Benda.

Infotherma je otevřena až do čtvrtka denně od 09:00 do 18:00. Plné vstupné stojí 80 korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 23.1.2018

 


Datum uveřejnění: 22. ledna 2018
Poslední změna: 23. ledna 2018
Počet shlédnutí: 1602