EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o osm procent

Londýn 14. září (ČTK) - Celosvětový objem investic v energetickém sektoru loni klesl o osm procent na 1,8 bilionu dolarů (43,3 bilionu Kč). Pokles investic do těžby ropy a plynu totiž převážil nad růstem investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů, do elektrických sítí a do opatření k efektivnějšímu využívání energie. Vyplývá to z dnešní zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Data ukazují, že energetický sektor se více zaměřuje na zdroje šetrné k životnímu prostředí a na zvyšování efektivity. Agentura se však domnívá, že k řešení klimatických problémů je zapotřebí další zvyšování investic do ekologických technologií.

"Pozorujeme široký posun investic k čistější energii, často v důsledku vládní politiky," uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol. "Naše zpráva jasně ukazuje, že tato vládní opatření mohou fungovat a že jsou klíčem k úspěšné energetické transformaci," dodal. Zároveň vyzval vlády, aby zvýšily úsilí o zabezpečení dodávek energie a splnění klimatických cílů.

Největším světovým investorem v energetickém sektoru loni zůstala Čína s částkou 315 miliard dolarů. Ve Spojených státech se naopak objem investic propadl o téměř 75 miliard dolarů na zhruba 280 miliard dolarů, mimo jiné v důsledku nižších cen ropy.

Globální investice do výroby energie z obnovitelných zdrojů loni činily 313 miliard dolarů. Na celkových investicích v energetickém sektoru se tak podílely téměř pětinou. Byly také více než dostatečné k pokrytí globálního růstu poptávky po elektřině.

Objem investic do efektivnějšího využívání energie vzrostl o šest procent. Za růstem stála zejména vládní opatření, například přísnější předpisy pro spotřebu motorových vozidel.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15.9.2016

 

Datum uveřejnění: 14. září 2016
Poslední změna: 15. září 2016
Počet shlédnutí: 560


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server