Zprávy z tisku

Havlíček odmítl pochyby kolem jednoho člena nové rady ERÚ

Praha 7. září (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) se dnes ve Sněmovně postavil proti zpochybňování jednoho z pětice členů nové rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Rostislava Krejcara. Při interpelacích zdůraznil, že Krejcar stejně jako další členové rady splňují poměrně přísné podmínky dané energetickým zákonem. Za pochybami o něm vidí kritiky zřízení rady.

 
 

Havlíček reagoval na dotazy poslankyně Úsvitu Olgy Havlové, podle níž Krejcar dříve vedl v úřadu oddělení, které v letech 2009 a 2010 stanovovalo výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren. "Podmínky pro podporu obnovitelných zdrojů pod jeho vedením vedly k následnému boomu těchto elektráren a vysoké výkupní ceny způsobily fatální dopad na hospodářství a následně životní úroveň našich občanů," řekla Havlová. Uvedla také, že úřad v roce 2012 rozvázal s Krejcarem s okamžitou platností pracovní poměr za hrubé porušení zákoníku práce.

Poslankyně podle Havlíčka vychází z vyjádření Aleny Vitáskové, která do konce července úřad ve funkci předsedkyně vedla. Od srpna vede úřad změnou zákona rada. "Upřímně řečeno, dalo se očekávat, že ti, kteří proti radě a rozsahu její působnosti brojili před nabytím účinnosti energetického zákona, budou pokračovat," podotkl Havlíček. Zdůraznil, že není možné neustále útočit a zpochybňovat činnost rady jako celku ani její členy.

Krejcar je podle ministra uznávaným odborníkem v energetice, působí i jako konzultant a přednáší na Českém vysokém učení technickém. Ministr uvedl, že nyní nemá smysl reagovat na politická prohlášení Vitáskové. Na její dopis, který podle něho dostal rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odpoví, dodal.

Úřad zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá také, jak v energetice funguje soutěž nebo zda energetické firmy nepoškozují zákazníky. ERÚ se podílí i na přípravě zákonů.

Dnešní ústní interpelace na členy vlády byly v tomto volebním období poslední. Na pětici dotazů poslanců bude muset do měsíce písemně odpovědět premiér Sobotka (ČSSD), jenž byl z dnešního jednacího dne omluven. Podobně budou muset postupovat i další omluvení členové vlády. Ze dvou desítek dotazů v tomto bloku zazněla ústní odpověď na polovinu z nich.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14.9.2017

 


Datum uveřejnění: 7. září 2017
Poslední změna: 14. září 2017
Počet shlédnutí: 997