Zprávy z tisku

H. Králové svěří rozvoj energetiky Technologickému centru, dá mu na to 26 mil.Kč

Hradec Králové 8. května (ČTK) - Hradec Králové bude rozvoj komunitní energetiky, využití obnovitelných zdrojů, dekarbonizace a úspor energií řešit prostřednictvím svého inovačního Technologického centra. Na zaplacení nových energetických manažerů město Technologickému centru zvýší letos a v následujících třech letech dotaci o 26 milionů korun. Zastupitelé koalice rozšíření činnosti Technologického centra o energetiku a zvýšení dotace na zasedání na konci dubna schválili. Opozičnímu hnutí ANO se zvýšení nákladů na Technologické centrum kvůli nové činnosti nelíbí.

 
 

Podle náměstka primátorky pro investice Lukáše Řádka (TOP 09) město agendu energetiky zadá Technologickému centru i proto, že manažery v oboru energetiky nelze za tabulkovou mzdu na magistrát sehnat. "Cílem je vytvoření týmu odborných pracovníků. Mělo by se jednat o čtyři nově vzniklá pracovní místa," uvedl vedoucí odboru rozvoje města Karel Vít. Podle radnice energetika vhodně doplní nynější předmět činnosti Technologického centra, kterým jsou inovace a podpora podnikání.

Opoziční zastupitel Pavel Marek (za ANO) míní, že by se město mělo raději soustředit na konkrétní projekty, například na výstavbu fotovoltaických elektráren. "Uvítal bych urychlení instalací, střechy a lokality k tomu má město vytipované. Takto převádíme desítky milionů někomu, kdo to jako bude dělat za nás," uvedl Marek.

Platforma Technologického centra je podle Řádka cestou k tomu, jak agendu energetiky ve městě efektivně nastartovat. Podle ředitele Technologického centra Ondřeje Zezuláka se o oblast energetického managementu začínají zajímat i jiná inovační centra v ČR. "Výkyvy v cenách energií donutily municipality o energiích více přemýšlet. Práci dodavatelů suplovat nebudeme, fotovoltaiky montovat nebudeme. Naše role má být pomocná energetické manažerce města. Projekty budeme připravovat," uvedl. Technologické centrum by se v oblasti energetiky podle Víta mohlo věnovat i poradenství firmám a veřejnosti.

Technologické centrum má formu ústavu založeného městem. Sídlí v opravené budově v areálu letiště v Hradci Králové. Má čtyři pracovníky a zabývá se hlavně podporou začínajících podnikatelů a rozvojem inovací. Výnosy centra loni činily deset milionů korun, z nichž polovinu tvořila dotace od města.

Letos bude mít centrum díky penězům na novou agendu energetiky dotaci od města zvýšenou z šesti na 11 milionů korun a v letech 2024 až 2026 by to mělo být z šesti na 13 milionů korun ročně.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 8. 5. 2023

 


Datum uveřejnění: 8.5.23
Poslední změna: 9.5.2023
Počet shlédnutí: 598