Zprávy z tisku

GEEN spustila zkušebně elektrárnu na biomasu v Chorvatsku

Brno 11. září (ČTK) - Brněnská energetická skupina GEEN zahájila v Chorvatsku zkušební provoz první ze tří elektráren na biomasu, které tam buduje. Elektrárna Benkovac má výkon pět MW elektřiny a osm MW tepla. Skupina o tom informovala v tiskové zprávě.

 
 

Roční očekávaný výkon elektrárny dosahuje 41 GWh elektrické energie při spotřebě 55.000 tun lokálního biopaliva za rok. "Podařilo se nám uzavřít smlouvu s Chorvatskými lesy, které nám dodávají dřevní štěpku z okolí. Elektrárna má již nyní vysokou účinnost okolo 51 procent, kterou díky souběžné výrobě tepla ještě výrazně zvýšíme," uvedl Aleš Mokrý, předseda představenstva GEEN Holding.

První elektrárnou skupiny v Chorvatsku měla původně být Energana Gospić, pak ale společnost dokoupila v regionu další dva projekty, kromě elektrárny Benkovac ještě elektrárnu Župaňa, která by měla být dokončena příští rok v květnu.

Investice do celého projektu všech tří elektráren činí 120 milionů eur (asi tři miliardy korun). Roční výnos z nich GEEN odhaduje na 24 milionů eur (asi 615 milionů korun).

Vybudování vlastních elektráren na alternativní zdroje sníží energetickou závislost Chorvatska na okolních zemích, zároveň je plánována pravidelná dodávka pelet i na český trh. Na chorvatském trhu s elektřinou aktuálně dominují vodní elektrárny zhruba s polovičním zastoupením a tepelné elektrárny s dalšími 42 procenty zastoupení.

Dostavba elektráren přinese jednotlivým regionům až 120 nových pracovních míst, čímž podpoří tamější ekonomiku. V Česku pak GEEN vytváří pracovní pozice pro handicapované, kteří nepřetržitě monitorují elektrárny z dohledového centra v Brně.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 11.9.2018

 


Datum uveřejnění: 11.9.18
Poslední změna: 2.4.2019
Počet shlédnutí: 54