Zprávy z tisku

FSC vydala manuál představující šetrné hospodaření v lesích

Brno 22. prosince (ČTK) - Česká pobočka mezinárodní organizace Forest Stewardship Council (FSC) sídlící v Brně představila nový lesnický manuál pro městské a obecní lesy. Příručka upozorňuje na dopady klimatických změn, jako třeba sucho či častější výskyt ničivých větrů a představuje metody přírodě blízkého lesního hospodaření, kterými lze tyto dopady zmírnit. V tiskové zprávě o tom dnes za organizaci informoval Jakub Fabík.

 
 

Digitální verzi si zájemci mohou stáhnout na webu FSC Lesy. "Pomocí našeho nového manuálu chceme starostům či správcům městských lesů, kteří o FSC certifikaci uvažují, poskytnout maximum informací. Ať už se jedná o environmentální stránku přírodě blízkého lesního hospodaření nebo praktické rady ohledně systému FSC a auditní praxe," uvedl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Jako rizika spojená s klimatickou změnou příručka uvádí sucho, častější výskyt bořivých větrů a extrémních srážek, teplotní extrémy či zvýšený podíl kalamitních holin a prořídlých porostů. Jako adaptační opatření navrhuje například změnu dřevinné skladby, využití přirozené obnovy a ponechání vyššího podílu biomasy k rozkladu.

FSC v České republice již přes deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Organizace vytvořila mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem lidé podporují lesní hospodaření šetrné k přírodě. V souladu se zásadami FSC hospodaří několik let třeba Lesy města Brna.

Manuál ke stažení ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22. 12. 2020

 


Datum uveřejnění: 22.12.20
Poslední změna: 4.1.2021
Počet shlédnutí: 433