Zprávy z tisku

Firmy si už řekly o miliardy na zelené projekty. V příštích 10 letech mohou dostat až čtvrt bilionu

Téměř po osmi letech se v Česku opět rozjely dotace na velké obnovitelné zdroje. Firmy už začaly žádat o peníze z nově vzniklého modernizačního fondu. Jedná se o největší nástroj na podporu zelené energetiky a ekologických řešení, přes který se budou rozdělovat až nižší stovky miliard korun.

 
Alexas_Fotos@Pixabay
 

Ministerstvo životního prostředí rozjelo první výzvy před měsícem, výzva končí 1. února. Už nyní se sešly tři desítky žádostí na projekty v celkové hodnotě sedm miliard korun. “Předpokládáme, že většinu záměrů obdržíme v průběhu ledna,” říká mluvčí úřadu Dominika Pospíšilová.

Zájem potvrzuje i šéf Solární asociace Jan Krčmář. “Určitě tu je. Firmy už začínají shánět developery. Pomáháme nyní s vyplňováním žádostí řadě společností, které například nestihly postavit elektrárnu v roce 2010, kdy ještě byla vysoká podpora, a mají hotové stavební povolení,” říká.

Nejvyšší podporu mohly elektrárny získat právě v letech 2009 a 2010. Nezvládnutý systém ale vedl k solárnímu boomu, který dodnes stojí na dotacích desítky miliard korun ročně. Výše podpory pak strmě klesla, vůbec žádnou podporu nové velké solární elektrárny či větrné parky nedostávají od roku 2013.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: ESG-Investice.cz (převzato z IHNED.cz) 18. 1. 2021

 


Datum uveřejnění: 18.1.21
Poslední změna: 26.1.2021
Počet shlédnutí: 610