Zprávy z tisku

Firma Solek začala stavět v Chile tři solární elektrárny

Praha 17. dubna (ČTK) - Česká fotovoltaická skupina Solek začala stavět v Chile tři solární elektrárny Villa Seca, Los Paltos a Santa Fe o celkovém výkonu 16,64 megawattu (MW). V letošním roce chce v této jihoamerické zemi zahájit další fotovoltaické projekty o výkonu až 70 megawattů, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. Elektrárny jsou součástí záměru Solek postavit během tří let v Chile soubor elektráren o kapacitě 250 megawattů.

 
 

První tři elektrárny budou dokončeny a zapojeny do distribuční soustavy už letos, řekl Hospodářským novinám majitel a ředitel firmy Solek Zdeněk Sobotka. Přípravnou fázi před samotnou stavbou pokrývá společnost podle deníku z vlastního kapitálu a vydaných dluhopisů. Solek také zvažuje založení fondu kvalifikovaných investorů zaměřeného na fotovoltaiku. Dalším zdrojem financování jsou peníze zahraničních investorů. Kanadský fond CarbonFree do Sobotkových projektů loni postupně vložil 114 milionů dolarů (zhruba 2,6 miliardy korun).

Společnost Solek od založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile o celkovém výkonu přes 33 MW. V Chile působí firma od roku 2014, jejím pilotním projektem byla třímegawattová elektrárna Parque Solar Cuz Cuz.

Chilská vláda se rozhodla výrazně snížit závislost na fosilních palivech a do roku 2035 chce z obnovitelných zdrojů získávat až 60 procent energie. Sobotka už dříve ČTK řekl, že kromě chilského trhu jeho společnost zkoumá příležitosti i v dalších zemích amerického kontinentu, například v Argentině, Kolumbii nebo Salvadoru.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 18.4.2019

 


Datum uveřejnění: 18.4.19
Poslední změna: 18.4.2019
Počet shlédnutí: 4105