Zprávy z tisku

Evropský účetní dvůr varuje: podíl obnovitelných zdrojů energie roste pomalu a chybí klíčové nástroje pro jejich podporu

Praha, 11. června 2019 – Evropský účetní dvůr vydal zprávu, která se zaměřuje na hodnocení rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Evropě. Zásadním zjištěním je konstatování, že se růst udržitelných zdrojů energie v posledních pěti letech zpomalil. Podle účetního dvora by měla Evropská komise více naléhat na členské státy, aby podporovaly další zavádění obnovitelných zdrojů. Státy Evropské unie by proto měly organizovat aukce, které zvýší kapacitu pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů, podporovat zapojení občanů a zlepšit podmínky pro instalaci například podporou výstavby potřebných sítí.

 
 

Auditoři Evropského účetního dvora provedli hodnocení, zdali členské státy plní evropský závazek navýšit energie z obnovitelných zdrojů na 20% podíl na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2020. V roce 2017 dosáhl podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU 17,5 %, od roku 2005 se tak zdvojnásobil. Svého cíle dosáhlo již 11 členských států. Mezi nimi Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Litva, Maďarsko, Rumunsko, Finsko, Švédsko a také Česká republika.

Svaz moderní energetiky upozornil na fakt, že Česká republika sice patří mezi státy, které svůj cíl v zelené energetice naplnily, ovšem jen díky tomu, že jsme měli jeden z nejnižších závazků. “Vývoj ve výstavbě obnovitelných zdrojů v Česku kopíruje zjištění auditorů. Nové projekty větrných nebo solárních elektráren stagnují. Loni dokonce podíl elektřiny na spotřebě klesnul. Jelikož česká vláda má minimální ambice pro rozvoj moderní energetiky, tak Česku ujíždí vlak,” vysvětluje český kontext Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. “České republice by pomohlo zavedení aukcí nových kapacit, ve kterých získá podporu nejvýhodnější nabídka. Tato opatření kladou důraz na nízkou cenu obnovitelných zdrojů energie, což přinese benefit hlavně spotřebiteli energie, ” dodává Martin Sedlák.

Jako pozitivní příklad řešení nabízí evropští auditoři nastavení aukcí v Řecku. Zde probíhá soutěž mezi zájemci o výstavbu nových projektů online v reálném čase. Účastníci během dražby, která trvá 30 minut, vidí konkurenční nabídky. Soutěž pak tlačí ceny dolů.

Účetní dvůr mimo jiné ve zprávě kritizuje absenci národních cílů, které podle něj mohou ohrozit plnění evropského cíle do roku 2030, kde se EU zavázala zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 32 %.

Zpráva Evropského účetního dvora ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva Svazu moderní energetiky 11.6.2019

 


Datum uveřejnění: 11.6.19
Poslední změna: 11.6.2019
Počet shlédnutí: 730