Zprávy z tisku

ERÚ a SEI budou koordinovat cenové kontroly podpory zdrojům

Praha 11. března (ČTK) - Energetický regulační úřad (ERÚ) a Státní energetická inspekce (SEI) budou koordinovat cenové kontroly podpory energetickým zdrojům. Na briefingu po dnešním jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) to oznámili zástupci obou institucí a náměstek ministryně průmyslu pro oblast energetiky René Neděla. ERÚ a SEI v minulých týdnech nezávisle na sobě oznámily, že letos zahájí kontroly takzvaných podporovaných zdrojů energie.

 
 

SEI v únorové tiskové zprávě uvedla, že dozor nad oprávněností výplaty podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů je od roku 2016, kdy přestala tuto činnost vykonávat, nedostatečná. Inspekce tehdy sdělila, že z toho důvodu po dohodě s MPO vyčlení letos významnou část svých lidí, aby kontroly obnovili. Pravomoci ke kontrolám však měl podle ní na základě legislativních změn převzít ERÚ.

Energetický regulační úřad v tiskové zprávě z minulého týdne nicméně oznámil, že cenové kontroly podporovaných zdrojů energie zahájil. Celý proces v minulých letech podle něj zastavila nejasná dělba kompetencí mezi úřady napříč zákony - v energetickém zákoně, zákoně o podporovaných zdrojích energie a kompetenčním zákoně.

Podle náměstka Neděly se úřady nyní domluvily na formě kontrol tak, aby se například nestalo, že během krátké doby budou konkrétní zdroj kontrolovat oba úřady. V kontrolách nicméně bude podle něj pokračovat jak SEI, tak ERÚ. Ředitel SEI Pavel Gebauer dnes uvedl, že inspekce letos chystá stovky kontrol. Člen rady ERÚ Vladimír Outrata odhadl počet kontrol energetického úřadu zhruba na polovinu proti SEI.

"Dohodli jsme se na tom, že bude fungovat pracovní skupina, v rámci které se budou konzultovat jednotlivé podněty, které budou na úřady přicházet. V případě, že tam dojde ke konfliktu, tak se ty dva úřady musí dohodnout, z kterého pohledu to bude prioritnější," řekl dnes Outrata.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních letech. Stát v posledních letech každoročně přispívá z veřejných peněz dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 13.3.2019

 


Datum uveřejnění: 13.3.19
Poslední změna: 13.3.2019
Počet shlédnutí: 3611