Zprávy z tisku

EP schválil omezení podílu biopaliv vyráběných z plodin

Europoslanci se dnes shodli na omezení podílu biopaliv vyráběných ze zemědělských plodin na spotřebě energie v dopravě. Podle návrhu schváleného Evropským parlamentem by v roce 2020 neměl tento podíl přesáhnout sedm procent, což má zajistit větší zastoupení pohonných hmot vyráběných například z odpadů či řas.

 
 

Dosavadní pravidla stanovená Bruselem počítala s tím, že v roce 2020 budou energie z obnovitelných zdrojů v dopravě zastoupeny deseti procenty. Plodiny, z nichž se biopaliva vyrábějí, však i v důsledku této podpory ze strany EU začaly zabírat značné plochy zemědělské půdy a konkurovat výrobě potravin. Proto se unie rozhodla zajistit, aby ekologická paliva nebyla vyráběna pouze z plodin rostoucích na polích, ale i z jiných zdrojů.

Někteří poslanci hodlali biopaliva, z nichž se podle nich stal byznys ohrožující výrobu potravin, omezit ještě více, nakonec však zůstalo u sedmi procent. "Je to přijatelný kompromis," komentoval návrh eurokomisař pro energetiku a klimatické změny Arias Caňete.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 28.4.15
Poslední změna: 28.4.2015
Počet shlédnutí: 479