Zprávy z tisku

Energetický startup exministra Kuby dostal cenu ve Španělsku

České Budějovice 9. února (ČTK) - Česká společnost OIG Power, která patří exministru Martinu Kubovi (ODS), získala ve čtvrtek hlavní cenu v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů na soutěži Quality Innovation Awards ve španělském Bilbau. Firma uspěla v konkurenci 431 firem ze 13 zemí se systémem CES Battery Box, který řeší energetickou soběstačnost domácností a firem. ČTK to dnes za skupinu OIG, která je většinovým vlastníkem startupu, řekla Michaela Lacinová.

 
 

V desetileté historii soutěže podle ní uspěla česká společnost teprve podruhé, první byla firma Škoda JS. Jediným prodejcem baterií CES Battery Box v ČR a na Slovensku je ČEZ. Firma OIG Power funguje od dubna 2017, již zaznamenala poptávku z plynárenského i vodárenského průmyslu.

Systém CES Battery Box propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním a možností řídit její spotřebu a využívat ji k fungování všech elektrických spotřebičů v objektu. Podle Lacinové je tak možné maximálně využít energii, kterou si majitel domu vyrábí ze solárních panelů. "V případě běžného rodinného domu tak lze dosáhnout velké míry nezávislosti na distribuční síti, což znamená nejen významnou úsporu v nákladech, ale i jistotu vlastního zdroje energie při výpadku sítě," uvedla Lacinová.

Jde o kombinaci nezávislého systému s fotovoltaickou elektrárnou a má vlastní bateriovou banku, do níž se energie ukládá. Lze tak vlastní vyrobenou solární energii využít kdykoli, ne jen v čase výroby.

V třífázovém provedení pro rodinné domy a firmy má systém velikost ledničky. Kuba řekl, že díky systému mohou být lidé víceméně nezávislí na svém okolí, co se elektrické energie týče. "Pokud svítí slunce, celá domácnost funguje na tuto energii z panelů. Večer pak dům využívá energii, která se přes den uloží v bateriích. U zařízení si je možné navíc nastavit preferenci, na co chcete energii ze solárních panelů využívat," popsal Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu, jehož skupina OIG je většinovým vlastníkem startupu OIG Power. Kuba podniká i v textilním průmyslu.

Firma má již za sebou s tímto systémem první zakázky pro rodinné domy i v průmyslu.

Skupina OIG hospodářské výsledky ve veřejných zdrojích neuvádí. V rejstříku jsou pouze základní dokumenty společností OIG Property, OIG Energy a OIG Power.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 12.2.2018

 


Datum uveřejnění: 9. února 2018
Poslední změna: 12. února 2018
Počet shlédnutí: 1354