Zprávy z tisku

Elektřina a plyn lidem nezdraží, část domácností za ně uspoří

Praha 30. listopadu (ČTK) - Elektřina a plyn lidem příští rok nezdraží, část domácností za ně uspoří. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok klesne v průměru o 1,7 procenta a u plynu o 1,6 procenta. Vyplývá to z dnešního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Podobný vývoj cen očekávají i analytici, podle kterých mohou někteří lidé celkově za energie ušetřit stovky až nižší tisíce korun ročně. Záleží na konkrétní smlouvě, distribučním území a také k čemu danou komoditu využívají.

 
Foto: @Bigstock
 

U elektřiny tvoří regulovaná část stanovována ERÚ přibližně polovinu výsledné ceny, u plynu necelou třetinu. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

"Nejvíce ušetří ty domácnosti, které intenzivně danou komoditu využívají. To znamená, kteří buď elektřinou nebo plynem nejen vaří, ale zejména topí. Celkové úspory se v odhadu mohou pohybovat u domácností pro větší spotřeby na úrovni čtyř procent, u plynu je to až kolem sedmi procent celkových ročních nákladů na energii," řekl dnes novinářům předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

ERÚ také uvedl, že u elektřiny klesne na hladině nízkého napětí regulovaná část ceny na území ČEZ Distribuce o 2,6 procenta a PREdistribuce o 0,46 procenta, u E.ON Distribuce naopak vzroste o 0,28 procenta. U plynu klesne regulovaná složka pro maloodběratele na distribučním území GasNet o 2,76 procenta a E.ON Distribuce o 0,43 procenta, zatímco v Praze na území Pražské plynárenské Distribuce regulované ceny vzrostou o 4,74 procenta.

"Absolutní pokles regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti ERÚ naposledy oznamoval v listopadu roku 2014. Tentokrát se nám to povedlo díky dobrému nastavení takzvaného pátého regulačního období, kde jsme výrazně snížili míru výnosnosti, které mohou regulované společnosti od ledna příštího roku při svých investicích dosáhnout," uvedl Trávníček.

Odlišný trend v jednotlivých regionech je podle úřadu způsoben mimo jiné rozdílnou potřebou investic v konkrétních distribučních soustavách. Jde například o modernizaci starších plynovodů.

"Regulované ceny plynu pro příští rok na většině území klesají. Výjimku tvoří Praha, kde se uskutečňuje nutná obměna plynovodů v nebývalém rozsahu. Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré," dodal Trávníček. Analytici, které před víkendem oslovila ČTK, uvedli, že dnešní oznámení ERÚ trend stagnace či mírného poklesu cen energií v příštím roce zásadním způsobem nezmění. Větších úspor mohou dosáhnout lidé, kteří jsou na trhu aktivnější a sami od sebe výhodné nabídky vyhledávají, míní experti.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dnes uvedl, že právě nyní může být ideální čas pro fixaci cen energií. Důvodem podle něj je to, že roste pravděpodobnost brzkého vyvinutí účinné koronavirové vakcíny. "Cena elektřiny klesá, ale brzy už tomu tak být nemusí. Velcí dodavatelé elektřiny v čele s podnikem ČEZ od posledního čtvrtletí letošního roku zlevňují své dodávky domácnostem, menší dodavatelé se postupně přidávají. Důvodem je pandemie koronaviru, která celosvětově srazila ceny energií kvůli slabší globální poptávce," uvedl.

Důvodem předpokládaného poklesu cen jsou především velkoobchodní ceny. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 43,7 eur (zhruba 1145 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 13,3 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla ještě výrazněji, a to o přibližně o čtvrtinu na zhruba 14 eur (asi 367 Kč) za MWh.

Očekávané průměrné celkové náklady pro domácnosti - elektřina

  Regulovaná část ceny Očekávané celkové náklady (bez DPH) Celková roční úspora
Byt s malou spotřebou 6335 Kč 10.880 Kč 354 Kč (-3,15 procenta)
Ohřev vody akumulačním spotřebičem 8044 Kč 15.395 Kč 544 Kč (-3,41 procenta)
Vytápění přímotopem 9952 Kč 23.102 Kč 730 Kč (-3,06 procenta)

(Zdroj: odhad ERÚ)

Očekávané průměrné celkové náklady pro domácnosti - plyn

  Regulovaná část ceny Očekávané celkové náklady (bez DPH) Celková roční úspora
Byt: vaření 1172 Kč 1856 Kč 86 Kč (-4,4 procenta)
Byt: vaření, ohřev vody a topení 5485 Kč 18.032 Kč 1399 Kč (-7,2 procenta)
Rodinný dům: vaření, ohřev vody a vytápění 7840 Kč 28.751 Kč 2309 Kč (-7,4 procenta)

(Zdroj: odhad ERÚ)

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30. 11. 2020

 


Datum uveřejnění: 30.11.20
Poslední změna: 30.11.2020
Počet shlédnutí: 359