Zprávy z tisku

Elektrárna Dlouhé stráně v pololetí zvýšila produkci o procento

Šumperk 30. července (ČTK) - Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v prvním pololetí letošního roku zvýšila produkci o procento na 352,8 milionu kWh elektrické energie z 349,3 kWh ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Produkce přečerpávací elektrárny v posledních letech roste. Souvisí to s jejím stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z českých i zahraničních obnovitelných zdrojů.

 
 

Letošní produkci vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně podle Sobola podpoří v létě zahájená rozsáhlá modernizace technologie, díky které vzroste účinnost elektrárny. Nové oběžné kolo vyrobí ročně až o sedm milionu kWh elektřiny navíc oproti současnému stavu.

Společnost ČEZ v druhém pololetí letošního roku do modernizace a oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně investuje dohromady více než 200 milionů korun. Elektrárna kvůli tomu bude až do 10. září celá mimo provoz. Pro turisty je ale elektrárna včetně okolí i v době odstávky přístupná.

První soustrojí elektrárny je odstaveno do 10. září a druhé do 11. listopadu. Hlavní investiční akcí je výměna starého oběžného kola přečerpávací elektrárny za nové, což si vyžádá 145 milionů korun. Nové oběžné kolo o průměru 4,5 metru a váze bezmála 40 tun bude možné provozovat už od malých výkonů. Oběžné kolo má také vyšší účinnost.

U druhého soustrojí přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně technici v létě vymění mohutné vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet této investiční akce činí 19 milionů korun. V elektrárně jsou ještě naplánovány další opravy menšího rozsahu.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce se zvyšuje. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Elektrárnu loni navštívilo rekordních 97.661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 31.7.2018

 


Datum uveřejnění: 31.7.18
Poslední změna: 31.7.2018
Počet shlédnutí: 1473