Zprávy z tisku

Elektrárna Dlouhé stráně měla loni v prosinci rekordní produkci

Šumperk 15. ledna (ČTK) - Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku loni v prosinci vyrobila nejvíce elektřiny ve své více než dvacetileté historii. Produkce se oproti dosud rekordnímu srpnu 2016 zvýšila o více než pět procent na 80.893 megawatthodin elektrické energie, řekl ČTK ředitel přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně Vítězslav Chmelař.

 
 

"Prosincová výroba byla ovlivněna nejen vysokou poptávkou po regulační energii, ale také spolehlivostí zařízení, která byla dosažena díky úspěšně provedeným opravám v letní plánované odstávce," uvedl Chmelař. Dlouhé stráně dodávají elektřinu nejen ve špičkách, ale stále častěji působí jako stabilizátor české energetické soustavy, která je jednorázově zatěžována výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.

Svůj podíl na novém rekordu má podle Chmelaře také nedávno dokončená oprava generátoru a další drobná vylepšení elektrárny. Prosincová měsíční výroba, která přesáhla 80.000 megawatthodin, by pokryla roční spotřebu elektřiny zhruba 45.000 obyvatel.

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně loni v závěru října obnovila provoz po jedenáctidenní pauze způsobené havárií autojeřábu, který se 13. října převrátil na dolní nádrži elektrárny. Převrácený jeřáb bránil opětovnému spuštění elektrárny a nakonec byl sesunut z vysokého betonového objektu na dno dolní nádrže. Okolnosti nehody jeřábu, při které zahynul jeho šestapadesátiletý řidič, vyšetřuje policie.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola říjnová havárie autojeřábu provoz přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně už neomezuje. "Autojeřáb hasiči řízeně sesunuli do nádrže, následně se opravila koruna sdruženého objektu, kde k havárii došlo, a nepřetržitě se kontroluje čistota vody. Po dohodě expertů zůstane jeřáb pod vodou, než se zvolí optimální řešení pro jeho vyzvednutí ze dna dolní nádrže," uvedl.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. V roce 2016 vyprodukovala více než 716 milionů kWh elektřiny, což bylo rekordní množství v její historii. Energetické zařízení navíc pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 15.1.2018

 


Datum uveřejnění: 15. ledna 2018
Poslední změna: 15. ledna 2018
Počet shlédnutí: 1221