Zprávy z tisku

Ekologové vyzvali předsedy ANO a ČSSD ke změně energetické vize

Praha 7. prosince (ČTK) - Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů. Zelený kruh, který sdružuje 85 nevládních organizací v ČR i zahraničí, o tom informoval v dnešní tiskové zprávě.

 
 

Premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a ministru vnitra a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi Zelený kruh poslal stanovisko se šesti body, kterými se snaží doložit, že jaderná energie neřeší klimatickou krizi. Ekologické organizace místo toho prosazují více investic do větrných elektráren, solárních panelů na střechách či bioplynových stanic na odpad. Zároveň by se podle nich neměla rozšiřovat těžba uhlí. Babiš ale ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že základem energetické politiky státu je jaderná energie.

Jaderné reaktory sice podle ekologů přímo neprodukují emise skleníkových plynů, ale těžba, zpracování a přeprava uranu jsou energeticky náročné a výstavba reaktorů také způsobuje emise. Jaderná energetika tak produkuje devítinásobné až pětadvacetinásobné emise oxidu uhličitého proti větrným elektrárnám, tvrdí ekologové.

Zásadním problémem jsou podle Zeleného kruhu také vysoké investiční náklady, radioaktivní odpady či rizika havárií. Rozhodnutí o stavbě nových reaktorů by podle ekologů znamenalo také volbu centralizované energetiky a posílení vlivu velkých elektrárenských firem i státu.

"Jaderné elektrárny potřebují stabilní odbyt, protože je pro ně efektivní vyrábět na maximum a jejich možnosti pružně snižovat a zvyšovat výkon jsou velmi omezené. V případě jejich odstávek či zvýšení spotřeby ve špičkách musí být rozsáhlý výpadek či okamžitá potřeba vyššího výkonu získávány ze záložních zdrojů - většinou velkých fosilních elektráren," píše se dále ve zprávě.

Nevládní organizace po vládě požadují, aby odložila rozhodnutí o způsobu financování a stavby nových reaktorů, připravila novou státní energetickou koncepci s hlavním cílem snížit emise skleníkových plynů a odstavit uhelné elektrárny, odblokovala stagnaci v sektoru obnovitelných zdrojů, investovala do modernizace distribuční soustavy nebo otevřela debatu o nové koncepci nezávislým expertům i veřejnosti.

"Rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů elektřiny u nás stagnuje. Řada českých politiků naopak prosazuje rozšiřování těžby uhlí, výjimky z vypouštění jedovaté rtuti a prachu pro nejstarší a nejplýtvavější uhelné elektrárny a přemýšlí, kde vzít stovky miliard na dotování výstavby nových jaderných reaktorů," uvedl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

V říjnu Babiš a ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) připustili možnost, že vláda rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje odloží s tím, že by se mohla prodloužit životnost Jaderné elektrárny Dukovany. V listopadu ale premiér zprávu o prodloužení provozu a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl. O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 7.12.2018

 


Datum uveřejnění: 7.12.18
Poslední změna: 3.4.2019
Počet shlédnutí: 19