Zprávy z tisku

Ekologové vyzvali politiky k rychlému konci uhlí i podpoře ozdravení krajiny

Praha 20. října (ČTK) - Klimatická koalice a Zelený kruh vyzvaly budoucí politickou reprezentaci k ukončení využívání uhlí do roku 2030, rychlému rozvoji obnovitelných zdrojů energie i ke krokům pro ozdravení krajiny. Zástupci organizací, které jsou součástí těchto platforem, požadavky uvedli v dnešní tiskové zprávě. Ekologové také zdůraznili, že evropské finanční zdroje je třeba využít pro perspektivní odvětví a modernizaci ekonomiky.

 
Foto: fietzfotos@Pixabay.com
 

Ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková připomněla, že koalice Spolu i koalice Pirátů a STAN v programech slibovaly například plán na proměnu českého zemědělství. "Očekáváme tedy, že závazky jako vyčlenění desetiny zemědělské půdy pro přírodní prvky, zdvojnásobení rozlohy ekologického zemědělství, omezení monokultur na deset hektarů či přísnější protierozní pravidla se objeví i v koaliční smlouvě a programovém prohlášení. A hlavně, že koalice postaví do čela Ministerstva zemědělství silného kandidáta, který slíbené změny reálně prosadí," uvedla ekoložka.

"Vláda musí přijít s jasným plánem bezodkladné transformace naší energetiky," sdělil pak Edvard Sequens, energetický konzultant organizace Calla. "Velké rezervy máme v energetické efektivitě, nevyužíváme dostupný potenciál energetických úspor, rapidně je potřeba zrychlit ve využívání obnovitelných zdrojů, což vše do budoucna osvobodí domácnosti i podniky od vysokých plateb za energie. Naopak bezvýhradná orientace na nové jaderné reaktory přijde českou ekonomiku velmi draho a náhradu spalování uhlí nezajistí," míní konzultant.

Lukáš Hrábek z Greenpeace pak poznamenal, že všechny strany formující se koalice se před volbami shodly, že uhelná energetika končí, ale dosud není jasné, kdy odklon od uhlí nastane. Hrábek připomněl, že zatímco Piráti a STAN měli v programu jako nejpozdější termín konce těžby a spalování uhlí rok 2033, zástupci TOP 09 a KDU-ČSL "slibovali", že budou prosazovat už rok 2030. Ekologové požadují odklon od využívání uhlí do konce této dekády.

Podle Jitky Martínkové z Klimatické koalice by důkazem, že nastupující vláda vezme otázky klimatu vážně, bylo zřízení ministerstva pro klima či národního koordinátora pro klima. Ředitel kanceláře Zeleného kruhu Daniel Vondrouš pak také zdůraznil nutnost kvalitního týmu na ministerstvu životního prostředí.

Dále jsou ekologové proti možnému sloučení tohoto resortu s ministerstvem zemědělství. Návrh poslanců hnutí STAN na sloučení resortů do ministerstva pro udržitelný rozvoj loni v lednu současná vláda nepodpořila. Nová vláda by podle Klimatické koalice také měla ukončit přípravy kanálu Dunaj-Odra-Labe. Aktivisté projekt označili za nesmyslný a škodlivý. Koalice požaduje třeba také přijetí ambicióznějšího Národního klimatického energetického plánu, podporu veřejné hromadné dopravy a rozvoje železniční sítě či přípravu plánu systematického růstu klimatických příspěvků pro rozvojové země.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 20. 10. 2021

 


Datum uveřejnění: 20.10.21
Poslední změna: 27.10.2021
Počet shlédnutí: 277