Zprávy z tisku

Ekologové: Modernizační fond dost nepodpoří komunitní energetiku

Praha 25. ledna (ČTK) - Modernizační fond spuštěný ministerstvem životního prostředí (MŽP) podle ekologů vyčlenil málo peněz na projekty komunitní energetiky. Plánovaných 1,5 procenta ze zhruba 150 miliard korun, kterými fond může v následující dekádě disponovat, nestačí, uvedlo dnes Hnutí Duha. Podmínky programu podpory nových obnovitelných zdrojů v energetice (OZE) se nelíbí Komoře obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). V tiskové zprávě uvedla, že pravidla zvýhodní velké energetické společnosti. Podle náměstka MŽP Jana Kříže naopak důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. Programový dokument fondu dnes projednala vláda.

 
Foto: byznys-energie.cz
 

Fond financovaný z prodeje emisních povolenek má pomoci k tomu, aby se česká energetika stala úspornější a snížily se emise. Ministerstvo fond spustilo loni na podzim zatím formou předregistračních výzev. Ostré výzvy k žádostem o příspěvky mají být vypsány v následujících měsících. Programový dokument uvádí, kolik procent z finančních zdrojů by měl směřovat do každé z devíti podporovaných oblastí. Podíly se ale podle dokumentu ještě mohou změnit.

Hnutí Duha kritizuje, že na komunitní energetiku, zahrnující hlavně obecní a občanské projekty OZE, míří z fondu nejméně ze všech devíti oblastí. Pokud fond získá 150 miliard, bude to zhruba 2,3 miliardy korun.

Expert Hnutí Duha na OZE a komunitní energetiku Tomáš Jagoš uvedl, že by se MŽP mělo v problematice lépe zorientovat a nepodhodnocovat potenciál již existujících projektů. Je podle něj matoucí, že ministerstvo má komunitní energetiku za důležitou a zároveň pro ni určí nejméně peněz ze všech oblastí a odmítá podíl zvýšit.

Hnutí poukázalo na nedávnou analýzu Modernizačního fondu od Evropské federace pro komunitní energetiku REScoop.eu, podle které je podíl peněz plánovaný pro komunitní energetiku nízký a v Česku zatím stále chybí její jednoznačná definice. Analýza varovala, že takový postup může vést ke zneužití konceptu ze strany energetických společností.

Ekologové také chtějí, aby žadatelé o peníze na komunitní projekty nesoutěžili o podporu z Modernizačního fondu po boku velkých energetických firem. Vidí to jako znevýhodnění. "V aktuálně vypsaných předregistračních výzvách do vybraných programů, ve kterých zatím chybí program pro komunitní energetiku, se mohou zájemci o obecní a občanské projekty hlásit pouze společně s velkými energetickými subjekty," uvedli zástupci Hnutí Duha.

Podle náměstka MŽP Jana Kříže důležitost komunitní energetiky podtrhlo, že má samostatný program. V reakci ČTK napsal, že spolky či družstva v něm tedy nemusí soutěžit s velkými energetikami a tato část cílí hlavně na rozvoj komunitní energetiky a podporu systémů pro řízení dodávek energie. Dominika Pospíšilová pak za MŽP uvedla, že dílčí investice, spadající do tzv. komunitní energetiky, a zdroje bude možné hradit z některých dalších částí fondu či jiných programů MŽP.

Komora OZE za diskriminační označila podobu programu č. 2 - Nové obnovitelné zdroje v energetice. Ten má z celkové částky fondu dostat téměř 39 procent, tedy zhruba 60 miliard korun. Podle komory je problém, že 60 procent alokace má být po tři roky určeno velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí.

"Většina pro uhelné elektrárenské společnosti, to by byla prohra pro nás všechny ostatní, domácnosti, malé a střední podnikatele i obce," uvedl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa. Obává se enormního tlaku "uhelných matadorů" a apeloval na uhájení rovných podmínek pro všechny. Podle komory hrozí, že velké energetické firmy přihlásí na počátku fungování fondu "ohromující" množství projektů a ostatní hráči na trhu pak budou obtížně stahovat jejich náskok.

K výtkám Komory pak Pospíšilová řekla, že k rozdělení došlo kvůli zajištění prostoru pro podporu subjektů, které nespadají pod kategorii 10c. V ní jsou účastníci systému obchodu s emisními povolenkami. Zástupci 10c budou podle resortu nejdříve čerpat z uvedených 60 procent, až po dočerpání mohou soutěžit o zbylé peníze. "Pokud tedy budou ostatní subjekty předkládat dostatek projektů, nemůže se stát, že subjekty podle 10c vyčerpají celou alokaci programu č. 2," uvedla Pospíšilová. Dodala, že v nynějších předregistračních výzvách jsou v programu rovnoměrně zastoupeny obě skupiny žadatelů, včetně menších subjektů.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 25. 1. 2021

 


Datum uveřejnění: 25.1.21
Poslední změna: 1.2.2021
Počet shlédnutí: 651